Plastikowe odpady dotarły już do największych głębin oceanów

Fotolia
Fotolia

Plastikowe śmieci w Rowie Mariańskim - w tym najgłębszym rowie oceanicznym na Ziemi natrafili na nie naukowcy japońscy. W publikacji na łamach “Marine Policy” donoszą o jednorazowej torebce, dryfującej tam na głębokości prawie 11 tys. metrów.

Zespół ekspertów pracujących dla różnych japońskich instytucji zajmujących się badaniem i ochroną mórz i oceanów szukał kolejnych dowodów na stopień zanieczyszczenia mórz plastikiem. W tym celu analizował informacje zawarte w Bazie Danych o Odpadach w Głębinach Mórz (Deep-sea Debris Database).

Bazę stworzyło i udostępniło publicznie w 2017 roku japońskie Globalne Centrum Danych Oceanograficznych. Obecnie zawiera ona zdjęcia i nagrania odpadów w głębinach mórz z ostatnich 30 lat, wykonanych podczas ponad 5 tys. podwodnych misji.

Naukowcy naliczyli na zdjęciach i filmach ponad 3 tys. śmieci związanych z działalnością człowieka: plastikowych, metalowych, gumowych oraz sprzętu rybackiego.

Ponad jedną trzecią wszystkich odpadów stanowił tzw. makroplastik (widoczne fragmenty plastikowe), z którego 89 proc. to produkty jednorazowe.

Plastik jest też obecny na głębokościach poniżej 6 tys. metrów, gdzie tworzy ponad połowę dryfujących tam śmieci. Prawie wszystkie znalezione tam plastikowe śmieci pochodziły z przedmiotów jednorazowego użytku.

Przed zaśmieceniem nie uchroniły się nawet najgłębsze miejsca na Ziemi, alarmują naukowcy. Dostrzegli jednorazową torebkę w Rowie Mariańskim, na głębokości niemal 11 tys. metrów!

Codzienne zachowania i wybory ludzi mają więc bezpośredni wpływ na nawet najodleglejsze, najbardziej niedostępne ekosystemy, podkreślają badacze.

Plastik, który dostanie się w głębiny mórz lub oceanów, zostaje tam na tysiące lat, stwarzając zagrożenie dla tamtejszych, bardzo delikatnych ekosystemów.

Zdaniem naukowców jedynym rozwiązaniem problemu jest ograniczanie zanieczyszczenia mórz tworzywami sztucznymi. Potrzeba do tego globalnej sieci monitoringu oraz kolejnych badań identyfikujących najbardziej zagrożone zaśmieceniem obszary, a także badających jakimi drogami plastik trafia z lądu w oceaniczne głębiny.

Artykuł można przeczytać na stronie:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308597X17305195?via%3Dihub# (PAP)

dwo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera