Nauka dla Społeczeństwa

26.11.2022
PL EN
13.05.2018 aktualizacja 13.05.2018

Gdańsk/ Wspólne Juwenalia sześciu uczelni publicznych

Fotolia Fotolia

Sześć działających w Gdańsku uczelni publicznych postanowiło zorganizować w tym roku wspólne Juwenalia. Święto żaków zaplanowano na koniec maja, a w programie są imprezy sportowe, gra miejska oraz koncerty; zagrają m.in. Ella Eyre i Chloe Howl.

W przygotowanie Juwenaliów włączyły się samorządy studenckie Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych (ASP), Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (AWFiS), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. To wszystkie uczelnie publiczne działające w mieście. Dotąd studenci każdej z nich samodzielnie organizowali swoje święto.

Rzecznik Juwenaliów Gdańskich Paweł Piasecki powiedział PAP, że uczelniane samorządy od dłuższego czasu chciały zorganizować wspólne studenckie święto. „Naszą intencją było między innymi zrobienie większego wydarzenia adresowanego nie tylko do studentów ale także do osób spoza Trójmiasta” – dodał.

Studenckie święto rozpocznie się 24 maja i potrwa cztery dni. W pierwszym z nich zaplanowano dwa turnieje: Uniwersytet Gdański przygotuje Wielki Test Wiedzy czyli konkurs z wiedzy ogólnej, a AWFiS zaprosi na Sportowe Turnieje Międzyuczelniane, w ramach których studenci rywalizować będą w siatkówce, koszykówce, piłce nożnej i piłce ręcznej.

25 maja studenci przeniosą się do historycznego centrum miasta. Na Długim Targu zaplanowano m.in. wyścig łóżek szpitalnych, który zorganizują studenci GUMed, wystawę prac studentów ASP oraz koncert orkiestry Akademii Muzycznej, w trakcie którego każdy będzie mógł spróbować swoich sił w dyrygenturze.

Na Targu Węglowym czynne będą stoiska, na których szkoły wyższe prezentować będą działalność uczelnianych samorządów i kół naukowych. „Całość będzie służyła promocji uczelni zarówno wśród samych studentów, jak i osób, które ewentualnie chcą rozpocząć naukę w gdańskich szkołach wyższych” – zaznaczył Piasecki.

Na Targu Węglowym zaplanowano też koncerty zespołów studencki oraz uroczysty koncert dyplomowy studentów Akademii Muzycznej. Po południu z Targu wyruszy studencki pochód, który przemaszeruje na Plac Zebrań Ludowych, gdzie zaplanowano koncert. Również w sobotę w tym samym miejscu odbędzie się występ zaproszonych przez studentów zespołów. Na scenie pojawi się w sumie dwunastu artystów. Wystąpią m.in. zespoły Pezet, Organek, Kult, Jelonek, O.S.T.R., Smolik//Kev Fox oraz dwie brytyjskie artystki - Ella Eyre oraz Chloe Howl.

Na sobotę studenci zaplanowali też grę miejską, a na niedzielę – „Śniadanie na trawie”, czyli wspólne spędzanie czasu przy muzyce na Targu Węglowym.

W organizacji Juwenaliów Gdańskich studentów wspiera organizacyjnie Fundacja Gdańska. (PAP)

autor: Anna Kisicka

aks/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022