Czy po milionach lat można wykryć cywilizację

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Gdyby miliony lat temu dinozaury stworzyły cywilizację techniczną i jeździły wielkimi samochodami w miastach o gigantycznych wieżowcach - czy bylibyśmy dziś w stanie dowiedzieć się tego na podstawie analizy warstw geologicznych? – zastanawiają się naukowcy w „International Journal of Astrobiology”.

Astrofizyk Adam Frank z University of Rochester i Gavin Schmidt z NASA Goddard Institute for Space Studies zastanawiają się, co by było, gdyby w geologicznej przeszłości Ziemi, na przykład w czasach dinozaurów, pojawiła się rozwinięta cywilizacja techniczna. Jakie pozostawiłaby ślady i czy bylibyśmy w stanie dzisiaj wykryć je w warstwach geologicznych?

„Gavin i ja nie odkryliśmy żadnych śladów innej cywilizacji” - zastrzega na wstępie Frank. Dodaje, że dzięki tak postawionemu problemowi pojawia wiele nowych pytań dotyczących cywilizacji jako takich - i całej planety, np.: jakie ślady geologiczne cywilizacje techniczne pozostawiają po sobie; czy jest możliwe wykrycie takich śladów w zapisie kopalnym, gdy cywilizacja zniknie wiele mln lat wcześniej?

„Takie pytania inspirują nas do myślenia o przyszłości i przeszłości w zupełnie inny sposób, np. jak cywilizacje o zasięgu całej planety mogą rosnąć w siłę i upadać” - opowiada. Jak dodaje, dzięki temu zastanawiamy się również nad możliwością przetrwania naszej cywilizacji na planecie.

Naukowcy definiują cywilizacje z perspektywy ilości energii, jaką zużywają. Wielu badaczy przychyla się do wniosku, że wchodzimy obecnie w nową erę geologiczną, którą określa się mianem antropocen, ponieważ człowiek wywiera znaczący wpływ na klimat i środowisko. Człowiek od ponad 300 lat spala paliwa kopalne. Zdaniem badaczy zmieniło to cykl krążenia węgla i proporcje izotopów tego pierwiastka, co może być wykrywalne w odległej przyszłości.

Inne ślady naszej cywilizacji, które mamy szansę pozostawić po sobie, to np. efekty globalnego ocieplenia, zaburzenia w krążeniu azotu wskutek intensywnego stosowania nawozów, erozja gleby wskutek rolnictwa, plastikowe i syntetyczne śmieci, a nawet sterydy, które będą ciągle wykrywalne za miliony, a nawet miliardy lat.

Gdyby doszło do wybuchu wojny atomowej, jej ślad w postaci zaburzenia poziomu izotopów radioaktywnych również pozostawilibyśmy na miliony lat – piszą badacze.

Więcej:

http://www.rochester.edu/newscenter/astrobiology-we-think-were-the-first-advanced-earthlings-but-how-do-we-really-know-311002/

(PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

  • 15.04.2020 EPA/MARTIAL TREZZINI

    Światowa Organizacja Zdrowia: amerykańskie instytucje skorzystały na członkostwie w WHO

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera