Początki uprawy ryżu siewnego w Chinach - we wczesnym neolicie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pradawni mieszkańcy Chin rozpoczęli uprawę ryżu siewnego już 10 tys. lat temu – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Według najnowszych badań, prowadzonych przez archeologów na neolitycznym stanowisku we wschodnich Chinach, przejście z uprawy ryżu dzikiego na uprawę ryżu siewnego w tym rejonie nastapiło w okresie wczesnego neolitu.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk zbadali fitolity ryżu z różnych próbek odkrytych na neolitycznym stanowisku Hehuashan w prowincji Zhejiang. Porównali ich ilość oraz kształt.

Fitolity to krzemionkowe twory powstające w komórkach roślinnych, zachowujące się jako skamieniałości. Dzięki temu, że powstają wewnątrz tkanek, mają swoiste właściwości, pozwalające na rozpoznanie gatunku rośliny, z której pochodzą.

Analiza fitolitów ryżu ze stanowiska Hehuashan wykazała, że mieszkańcy tego neolitycznego siedliska już w czasach kultury Shangshan - rozwijającej się na obszarach górnego biegu rzeki Qiantang w okresie 11-9 tys. lat temu - mogli próbować różnych sposobów uprawy dzikiego ryżu w celu zwiększenia plonów.

Obecność w badanych próbkach fitolitów typowych dla ryżu siewnego wskazuje, że próby te były udane i doprowadziły do powstania upraw tego ryżu.

Jak poinformował prof. Wu Yan z Instytutu Paleontologii Kręgowców i Paleoantropologii Chińskiej Akademii Nauk, pradawni mieszkańcy wschodnich Chin wcześnie spostrzegli, że dziki ryż może zaspokajać ich głód, nauczyli się zbierać i właściwie przechowywać ziarna ryżu, a wkrótce też rozpoczęli uprawiać ryż siewny. (PAP)

jot/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera