Historia i kultura

Relikwie bł. Radzyma Gaudentego powtórnie pochowane w gnieźnieńskiej katedrze

<p><strong>Relikwie pierwszego polskiego arcybiskupa i metropolity Gniezna, bł. Radzyma Gaudentego pochowano w podziemiach gnieźnieńskiej katedry.</strong> Radzym Gaudenty spoczywał w gnieźnieńskiej katedrze do czasu, kiedy w 1038 r. Brzetysław Czeski najechał miasto, ukradł relikwie i wywiózł je do Pragi. Od tamtej chwili spoczywały one w katedrze w Pradze. Natomiast grób błogosławionego Radzyma odkryli w 1943 roku w podziemiach katedry w Gnieźnie archeolodzy.</p>

Na początku br. proboszcz gnieźnieńskiej katedry ks. Jan Kasprowicz pojechał do Pragi na zaproszenie prymasa Czech i metropolity Pragi Miroslava Vlka i odebrał od niego część relikwii bł. Radzyma. " Modliliśmy się wspólnie za nasze narody. Arcybiskup Vlk powiedział wtedy, że najpierw Czesi okradli naszą katedrę, a teraz dzielą się tymi relikwiami, że to jest świadectwo naszej wspólnej wiary i współpracy" - powiedział ks. Kasprowicz.

W gnieźnieńskiej katedrze została pochowana część relikwii pierwszego polskiego biskupa. Pozostałe szczątki są w Pradze.

W czasie uroczystego pochówku metropolita gnieźnieński abp Henryk Muszyński zaznaczył, że "relikwie bł. Radzyma Gaudentego, duchownego, któremu powinniśmy być wdzięczni, bo przyniósł na ziemie polskie chrześcijaństwo, wracają do Gniezna dzięki życzliwości czeskiego hierarchy".

"To dla nas znak ciągłości i wielki dar człowieka, który urzeczywistnił pełne chrześcijaństwo i jest dla nas wzorem takiego chrześcijaństwa" - mówił abp Muszyński.

Bł. Radzym Gaudenty urodził się między rokiem 960 a 970 w Czechach. Był synem Sławnika, księcia na Libicach i przyrodnim bratem św. Wojciecha. Razem ze św. Wojciechem brał udział w misji nawracania pogan w Polsce, a następnie w Prusach, gdzie był naocznym świadkiem męczeństwa swego brata, o czym zawiadomił Bolesława Chrobrego.
 
Konsekracja Radzyma Gaudentego na pierwszego arcybiskupa polskiego nastąpiła przed 2 grudnia 999 r. Jego intronizacji dokonali legaci papiescy w obecności Ottona III podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego w marcu 1000 r.

Od tego momentu brak wiarygodnych wzmianek źródłowych dotyczących życia i działalności Gaudentego. Przypuszcza się, że miał udział w inicjowaniu misji eremickiej w Polsce i zamiarze poszerzenia jej zasięgu na tereny zachodniej Słowiańszczyzny. Wniósł tez ogromny wkład w ukształtowanie się pierwszej struktury Kościoła w Polsce.

Data śmierci bł. Radzyma nie jest znana. Katalog arcybiskupów gnieźnieńskich za datę jego śmierci podaje rok 1006, natomiast współcześni historycy są skłonni przyjmować, że bł. Radzym Gaudenty zmarł dopiero w roku 1011. LIS

PAP - Nauka w Polsce

tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera