
<strong>Dostępna jest już polska wersja poradnika w projekcie Great World Wide Star Count.</strong> Dzięki temu polscy uczniowie mogą w łatwy sposób dołączyć do tysięcy kolegów z całego świata i wziąć udział w badaniu jak ciemne jest nocne niebo w różnych miejscach na Ziemi.
The Great World Wide Star Count, czyli Wielkie Ogólnoświatowe Liczenie Gwiazd, to projekt edukacyjny prowadzony przez konsorcjum 70 amerykańskich uniwersytetów (UCAR - University Corporation of Atmospheric Research) i stanowi element większego projektu o nazwie Windows to the Universe.
Dzięki współpracy partnerów z innych krajów instrukcja dla uczestników dostępna jest też w kilku innych językach niż angielski. Ze strony polskiej tłumaczenia poradnika dokonał portal Astronomia.pl.
W ubiegłym roku organizatorzy otrzymali ponad 6000 obserwacji z kilkudziesięciu krajów na świecie. W tym roku spodziewają się jeszcze większej liczby uczestników. W badaniu może wziąć udział każdy chętny. Z uwagi na to, że wykonanie zadania wymaga wyjścia na dwór wieczorem, młodsze dzieci powinny wykonywać ćwiczenie pod opieką dorosłych.
Więcej informacji na temat projektu i udziału w nim, a także instrukcję ("Activity Guide") w języku polskim można znaleźć pod adresem www.windows.ucar.edu/starcount CZA
PAP - Nauka w Polsce
tot/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.