
<p><strong>Właśnie została uruchomiona strona internetowa Stowarzyszenie Miłośników Egiptu „Herhor” - </strong><a href="http://www.herhor.org.pl/"><strong>www.herhor.org.pl</strong></a><strong>.</strong> "Już teraz na stronie można przeczytać szczegółowy opis wszystkich sezonów badań Misji Skalnej UW w Deir el-Bahari w Egipcie wraz z załączonymi galeriami zdjęć oraz znaleźć wiele innych materiałów. Wydajemy bezpłatne czasopismo drukowane HERHOR - Biuletyn Stowarzyszenia Miłośników Egiptu, którego dotychczas ukazało się sześć zeszytów - numery archiwalne wkrótce zostaną również umieszczone na stronie" – informuje administrator witryny Kamil Zachert.</p>
Stowarzyszenie zawiązało się w 2000 roku z inicjatywy osób wspierających badania prof. Niwińskiego w Deir el-Bahari – tzw. Misja Skalna. Pośród celów statutowych znajduje się wspieranie finansowe polskich projektów archeologicznych w Egipcie. Równocześnie osoby zafascynowane Egiptem starożytnym odczuwały brak wspólnego forum wymiany poglądów czy wiadomości. Stowarzyszenie zawdzięcza nazwę hipotezie, że Misja Skalna w swoich badaniach jest na tropie grobowca arcykapłana i króla Herhora z końca XX Dynastii. W Polsce postać dobrze znana jest dzięki uczynieniu z niej jednego z bohaterów powieści Faraon Bolesława Prusa.
Od początku istnienia towarzystwa prezesem jest prof. Andrzej Niwiński z Zakładu Archeologii Egiptu Instytututu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego – specjalista w dziedzinie ikonografii religijnej. Profesor znany jest również z kilku popularnonaukowych książek – "Mity i symbole starożytnego Egiptu" (wznawianej kilkukrotnie – 1992, 1995, 2001), "Bóstwa, kulty i rytuały starożytnego Egiptu" (1993) czy "Czekając na Herhora – Odkrywanie tajemnic Teb Stubramnych, czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu" (2003).
"Witryna herhor.org.pl w założeniu ma spełniać rolę nie tylko +strony firmowej+ Stowarzyszenia, ale docelowo ma stanowić rzetelny serwis informacyjno-publicystyczny dotyczący historii, kultury i sztuki Egiptu starożytnego i współczesnego oraz ich recepcji. Za pomocą serwisu będzie można bezpośrednio uzyskać fachowe informacje na wyżej wspomniane tematy, kontaktować się i rozmawiać z egiptologami poprzez forum, w tym z prof. Niwińskim. Atrakcją mogą stać się katalogi egiptologiczne zawierające informacje bibliograficzne nt. publikacji dostępnych w różnych zbiorach w Warszawie (i nie tylko)" – informują twórcy witryny.
Wśród celów statutowych organizacji jest również: utworzenie stałej polskiej placówki badawczej w rejonie Luksoru jak również specjalistycznej biblioteki egiptologicznej w Warszawie.
Od września 2005 roku stowarzyszenie Herhor posiada status organizacji pożytku publicznego.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.