W Tajlandii zamknięto strony internetowe, szkalujące monarchę

<p>Władze Tajlandii zamknęły w środę 4 kwietnia strony internetowe, szkalujące króla lub zawierające treści obraźliwe dla tajskiego monarchy.</p>

Minister informacji Tajlandii Sitthichai Pookaiyaudom zapowiedział dalsze podobne akcje. "Nie chodzi o wolność słowa - zastrzegł - lecz o to, że ludzie tworzący tego rodzaju strony internetowe sami naruszają swe prawa działając na szkodę kraju".

Krytycy rządu - jak podaje agencja Associated Press - zauważyli natychmiast, że władzom wyraźnie nie chodzi tylko o dobre imię monarchii - zablokowane zostały bowiem także strony, krytykujące wrześniowy wojskowy zamach stanu i usunięcie premiera Thaksina Shinawatry.

Cieszący się olbrzymim autorytetem w kraju, urodzony w 1927 roku król Bhumibol jest najdłużej panującym monarchą na świecie - od 9 czerwca 1946 roku. Choć jego władza obecnie jest niewielka, Bhumibol cieszy się ogromnym poparciem społeczeństwa.

Prawo zabrania tu krytykowania monarchy. W końcu marca na północy Tajlandii na dziesięć lat więzienia za obrazę króla skazano Szwajcara, który zamalował farbą plakaty z wizerunkiem Bhumibola. Mieszkający w Tajlandii od 10 lat Olivier Jufer może mówić o szczęściu - za laesae maiestatis (obrazę majestatu) w Tajlandii grożą drakońskie kary i mógł dostać nawet do 75 lat pozbawienia wolności. HB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera