
Już 7400 lat temu na Nizinie Jangcy uprawiano ryż. O związanych z tym, nowych odkryciach archeologicznych w Chinach informuje serwis internetowy Xinhuanet.
Trzy uwęglone ziarna ryżu, pochodzące sprzed 7400 lat, archeolodzy odkryli na prehistorycznym stanowisku Gaomiao koło miasta Hongjiang w południowo wschodniej części Chin.
Znalezisko pozwala sądzić, że mieszkańcy tego miejsca w VI tysiącleciu p.n.e. umieli uprawiać ryż jako główne źródło pożywienia - poinformował He Gang z Instytutu Archeologii i Reliktów Kultury Hunan.
W tej samej warstwie archeologicznej naukowcy odnaleźli kamień młyński z pozostałościami granulek skrobi, będącej głównym węglowodanem w diecie człowieka.
Według naukowców znalezisko jest najstarszym dowodem na uprawy ryżu na obszarze dzisiejszej prowincji Hunan.
Neolityczne stanowisko Gaomiao zostało odkryte w 1986 roku i było badane już wcześniej trzykrotnie, od lat 90. XX w. Archeolodzy odkryli tam dużą ilość muszli słodkowodnych ślimaków i kości kilkudziesięciu zwierząt, m.in. świń, jeleni, niedźwiedzi, słoni i nosorożców.
Wśród wydobytych aretfaktów znalazły się też najwcześniejsze egzemplarze białej chińskiej ceramiki, dekorowane wzorami w kształcie feniksów oraz ośmioramiennych gwiazd. (PAP)
jot/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.