Uczelnie i instytucje

Polska wśród 10 krajów Europy atrakcyjnych dla zagranicznych studentów

Ranking Study.EU 2018. 10 krajów najatrakcyjniejszych dla studentów zagranicznych. Źródło: www.study.eu
Ranking Study.EU 2018. 10 krajów najatrakcyjniejszych dla studentów zagranicznych. Źródło: www.study.eu

Polska po raz pierwszy weszła do pierwszej dziesiątki europejskich krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów. W zestawieniu przygotowanym przez portal Study.eu najlepsze okazały się Niemcy.

W rankingu miejsca na podium zajęły kolejno: Niemcy, Wielka Brytania i Francja. Polska wywalczyła w tym roku 10 miejsce. Jest jedynym krajem, który w tej edycji w pierwszej dziesiątce debiutuje. W ubiegłym roku Polska wypadła gorzej - była w piątce krajów między 16. a 20. miejscem.

"Polskie uczelnie systematycznie zwiększały dostępność studiów w języku angielskim. Nic więc dziwnego, że w ciągu dziesięciu lat liczba zagranicznych studentów w Polsce wzrosła z 12 tys. do 65 tys." - podsumowano w raporcie.

Autorzy raportu porównywali 30 europejskich krajów. To nie tylko wybrane kraje Unii Europejskiej, ale także m.in. Norwegia, Rosja, Ukraina czy Turcja.

Przed Polską w zestawieniu znalazły się też: Holandia (4. miejsce), Rosja (5.), Szwajcaria (6.), Szwecja (7.), Belgia(8.) i Włochy (9. miejsce).

Oceniane były trzy grupy wskaźników. To "edukacja", "koszty", a także "życie i kariera".

W części "edukacja" (stanowiła 45 proc. całkowitej oceny) brano pod uwagę, jak dany kraj radzi sobie w światowych rankingach uczelni (QS, THE, ARWU). Analizowano też wyznaczniki jakości nauczania, a także liczbę programów studiów nauczanych po angielsku.

To właśnie w tej części Polska odnotowała największy wzrost, dzięki czemu weszła do pierwszej dziesiątki.

Drugim wskaźnikiem był "koszt" (30 proc. oceny). Obliczano tu średni koszt życia w danym kraju oraz średnie czesne dla osoby z Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz dla osoby spoza tego obszaru. Im niższe koszty, tym lepiej.

Jeśli chodzi o sam dział "koszty", Polska wypadała w nim w rankingu najlepiej. W raporcie napisano, że średni roczny koszt życia i studiowania w Polsce w to ok. 7 tys. euro, podczas gdy w najdroższym w zestawieniu państwie - Wielkiej Brytanii - takie średnie roczne koszty to aż 23 tys. euro.

Z kolei trzeci czynnik - "Życie i kariera" (25 proc. oceny) uwzględnia jakość życia i możliwości rozwoju kariery zagranicznych absolwentów. W tym wskaźniku po raz pierwszy uwzględniono też bezpieczeństwo.

Zwycięzca zestawienia - Niemcy - otrzymał 80,7 punktów (na 100 możliwych), a Polska 60,1. Nieco tylko lepiej od nas wypadły Włochy (60,2) oraz Belgia (60,4).

Study.EU Country Ranking 2018 publikowany jest raz na rok. Na stronie Study.eu (przygotowywanej przez prywatną firmę z siedzibą w Hamburgu) gromadzone są informacje o ponad 7,5 tys. programów studiów prowadzonych w całej Europie.

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: PAP

    Na Politechnice Warszawskiej powstaje studencki bolid z całkowicie nową konstrukcją

  • 11.12.2023. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Będzie konkurs na projekt przebudowy akademika Jowita

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera