
Reprezentanci kilkunastu polskich wyższych uczelni prezentują swoją ofertę dla studentów białoruskich podczas Targów Edukacja i Kariera 2018, które odbywają się w Mińsku w dniach 15-17 lutego.
Z polskimi wystawcami spotkał się w czwartek charge d’affaires Ambasady RP w Mińsku Michał Chabros.
„W Polsce studiuje już ponad 5 tys. studentów z Białorusi, co świadczy o tym, że nasza oferta jest dla nich ciekawa i atrakcyjna. Serdecznie zachęcam do podjęcia studiów w Polsce, bo nasze uczelnie gwarantują dobrą jakość nauczania w rozsądnej cenie” – powiedział Chabros.
Na targach znajduje się wspólne stoisko programu Study in Poland, które prezentuje ofertę ponad 50 uczelni państwowych i prywatnych. Przedstawiciele 12 uczelni uczestniczących w programie przyjechali do Mińska, by zachęcać studentów z Białorusi do podejmowania nauki w ich murach.
Ponadto na targach jest także kilka stoisk uczelni prywatnych, takich jak Społeczna Akademia Nauk w Łodzi, czy wspierane przez lokalne władze stoisko Study in Wrocław, prezentujące ofertę uczelni wyższych ze stolicy Dolnego Śląska.
„Pod względem liczby studentów z zagranicy w Polsce wciąż najbardziej liczną grupą są Ukraińcy (ponad 35 tys.), ale liczba studentów z Białorusi wzrosła od zeszłego roku z 4615 do 5119, co nas bardzo cieszy” – powiedziała Julia Łysik z Fundacji Perspektywy, która jest operatorem programu Study in Poland oraz organizatorem stoiska w Mińsku.
„Nasza uczelnia ma w tej chwili około 50 studentów z Białorusi i ponad 700 z Ukrainy, ale widzimy pozytywną dynamikę związaną z Białorusią” – poinformował dr Wojciech Słomka, pełnomocnik rektora Społecznej Akademii Nauk ds. studentów zagranicznych.
Oddzielne stoisko na targach ma także Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie. „Promujemy się w Mińsku z partnerską uczelnią Collegium Da Vinci. Jestem przekonany, że to przyniesie efekt” – powiedział Michał Kaczmarek z SWPS.
Podczas targów prezentują się głównie uczelnie białoruskie, ale także rosyjskie, niemieckie, francuskie, izraelskie i z państw bałtyckich.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ akl/ ap/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.