IBRIS dla "Rz": Polacy nie chcą płacić za studia

Adobe Stock
Adobe Stock

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za możliwością bezpłatnego studiowania - informuje piątkowa "Rzeczpospolita" o wynikach przeprowadzonego na jej zlecenie sondażu IBRIS.

Badanie odnosi się do wypowiedzi kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena w Kanale Zero: "W moim idealnym świecie studia są płatne".

Jak wynika z sondażu IBRIS dla "Rzeczypospolitej" (badanie przeprowadzone od 28 do 29 marca) zdecydowana większość Polaków opowiada się za możliwością bezpłatnego studiowania. "Takiego zdania jest aż 76,1 proc. respondentów, przy czym 37,4 proc. uważa, że studia powinny być bezwarunkowo bezpłatne. Jednak już 39,1 proc. respondentów chce, by absolwenci bezpłatnych studiów mieli obowiązek przez określony czas pracować w Polsce. Wprowadzenie opłat za studia popiera tylko 1,6 proc. ankietowanych" - informuje gazeta.

Z badania wynika też, że 15,5 proc. dopuszcza studia odpłatne, ale z zastrzeżeniem, że osoby niezamożne będą miały szeroki dostęp do systemu stypendiów dla osób zdolnych. "Ale jeśli spojrzymy na obowiązek odpracowania studiów w Polsce, głosy wśród wyborców rozkładają się po równo. Chciałoby tego 44 proc. wyborców obozu rządzącego i 45 proc. opozycji. Nielicznych zwolenników pełnej odpłatności za studia dla wszystkich można znaleźć niemal wyłącznie wśród wyborców opozycji - PiS, Konfederacji i Partii Razem (4 proc. respondentów). W pozostałych elektoratach poparcia dla tej idei nie ma" - zaznacza gazeta.

Bezwarunkowo bezpłatnych studiów częściej domagają się kobiety. Z kolei mężczyźni częściej niż kobiety popierają obowiązek pracy w kraju przez pewien czas po zakończeniu nauki.

Poparcie dla bezpłatnych studiów jest największe wśród najmłodszych respondentów. Za opcją bezwarunkową opowiada się co trzeci ankietowany pomiędzy 18 a 29 rokiem życia. Za obowiązkiem ich odpracowania - 14 proc., za odpłatnością za stypendiami - 17 proc. Zwolenników odpłatnych studiów wśród respondentów z tej grupy wiekowej jest zaledwie 3 proc. - podaje "Rz". Najbardziej entuzjastycznie do obowiązku odpracowania studiów w kraju pochodzą ankietowani mający 50-59 lat, a 65 proc. z nich popiera ten pomysł. (PAP)

akar/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Adobe Stock

    HepaSwitch - studencki pomysł na walkę z rakiem wątroby

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: średnie wynagrodzenie polskiego studenta to ponad 3,6 tys. zł netto

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera