"Zdrowe" strzelanie

Wychodząc z założenia, że i tak nie da się całkowicie wyeliminować
materiałów wybuchowych z naszej cywilizacji, niemieccy naukowcy
opracowali pierwszy na świecie ekologiczny (pozbawiony ołowiu)
detonator, który podczas użycia przynajmniej nie szkodzi
środowisku - pisze "Dalton Transactions".

Detonatory, to materiały wybuchowe, które w bardzo łatwy sposób, poprzez bodziec elektryczny, termiczny lub mechaniczny, ulegają destabilizacji energetycznej - prościej mówiąc - łatwo wybuchają. Są one stosowane jako inicjatory wybuchów materiałów o wyższej stabilności, np. w nabojach czy granatach.

Dotąd, jako detonatory używane były związki ołowiu, przez co na poligonach i strzelnicach stężenie tego pierwiastka wielokrotnie przekraczało dozwolone normy, szkodząc nie tylko środowisku naturalnemu, ale również żołnierzom, czy ćwiczącym strzelanie policjantom.

Niemieccy naukowcy z Ludwig-Maximilian University of Munich opracowali pierwszy ekologiczny detonator, na bazie soli metali alkalicznych z energetycznym anionem 5-nitrotetrazolowym, które w swym składzie nie zawierają toksycznego ołowiu.

Według naukowców jedynie sole litu oraz sodu nie nadają się jako detonatory, gdyż uwodnione obniżają wrażliwość materiału na bodziec elektryczny lub mechaniczny, który w normalnych detonatorach wywoływał eksplozję - pozostałe sole metali doskonale spełniają parametry materiałów, jakie można stosować w wojskowych granatach, czy nabojach.

Obecnie prowadzone są prace na nowoczesnymi - przyjaznymi środowisku - materiałami, które można byłoby wykorzystać, jako "zielone" zamienniki dla innych toksycznych, dziś stosowanych, materiałów wybuchowych. KLG

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera