<strong>401 prac - m.in. obrazy i ryciny - można będzie oglądać na wystawie "Orientalizm w malarstwie, rysunku i grafice w Polsce w XIX i pierwszej połowie XX wieku"</strong>, zorganizowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Komisarz wystawy dr Anna Kozak zwróciła uwagę podczas środowej konferencji prasowej, że do najważniejszych przedstawicieli orientalizmu w Polsce należeli m.in. Tadeusz Ajdukiewicz, Stanisław Kaczor Batowski, Stanisław Chlebowski, Jan Ciągliński, Aleksander Laszenko, Alfred Wierusz Kowalski, Wacław Pawliszak i Franciszek Tepa. Tematyką orientalną zajmowali się również Józef Brandt, Juliusz Kossak i Jan Matejko.
"Zainteresowanie malarzy europejskich Wschodem, pojawiło się na większą skalę w epoce romantyzmu i było inspirowane takimi wydarzeniami politycznymi, jak podbój Egiptu przez Napoleona w 1798 roku, zajęcie Algieru przez Francuzów w 1830 roku, walka Greków o wyzwolenie spod niewoli tureckiej w latach 1821-1830" - tłumaczyła dr Anna Kozak.
Jak dodała, do bliższego poznania Wschodu przyczyniły się także częste w tym czasie ekspedycje naukowe, w których artyści zatrudniani byli jako rysownicy, pomocni w sporządzaniu dokumentacji z tych wypraw. Druga fala orientalizmu przypadła na przełom XIX i XX wieku; związana była z ożywieniem kolekcjonerstwa dzieł sztuki orientalnej.
"Częstym źródłem orientalnych inspiracji była także literatura piękna, np. +Baśnie z tysiąca i jednej nocy+" - opowiadała Kozak. W sztuce polskiej częstą inspiracją były natomiast m.in. utwory Juliusza Słowackiego, którego rysunki z podróży na Wschód można będzie oglądać na wystawie.
Prace zaprezentowane zostały na wystawie w kilku grupach tematycznych; tematy poszczególnych grup to m.in. obrazy jeźdźców wschodnich, sceny historyczne, portrety, sceny rodzajowe, strój i broń, pejzaż, wątki biblijne, fauna i flora, ilustracje do utworów literackich.
Oprócz polskiej sztuki orientalnej zwiedzający zobaczą także - w niewielkim wyborze - sztukę obcą. Do najbardziej znanych artystów zajmujących się tematyką orientalną należeli we Francji - Alexandre Gabriel Decamps, Eugene Delacroix, Jean Antoine Gros, Jean Auguste Dominique Ingres, Horace Vernet, w Anglii - Frederick Lewis i Charles Robertson, w Austrii - Carl Leopold Mueller, w Niemczech - Carl Werner.
Prezentowane obrazy oraz rysunki i ryciny pochodzą z 27 instytucji kulturalnych, m.in. z muzeów narodowych w Kielcach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, a także z kolekcji prywatnych.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog, opracowany przez pracowników instytucji wypożyczających obiekty, pod redakcją Anny Kozak i Tadeusza Majdy.
Ekspozycję będzie można zwiedzać do 21 grudnia. AGZ
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.