Historia i kultura

Nagroda im. Iwana Wyhowskiego dla prof. Andrija Rukkasa

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Prof. Andrij Rukkas – ceniony historyk, wykładowca Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki - otrzymał w tym roku Nagrodę im. Iwana Wyhowskiego, przyznawaną wybitnym przedstawicielom ukraińskiego środowiska akademickiego za wkład w rozwój współpracy polsko-ukraińskiej.

Prof. Rukkas jest autorem ponad 120 publikacji naukowych oraz 6 monografii. Jego badania koncentrują się na historii okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów wojskowości. Laureat jest również członkiem zagranicznym Łotewskiej Akademii Nauk oraz zasiada w radach redakcyjnych międzynarodowych czasopism historycznych.

Wśród jego publikacji są m.in.: "Razom z Wijskom Polskim: Armia Ukraińskoj Narodnoj Respubliki 1920 r.", "Istorija Ukraińskiego Wijska", "Polska – Ukraina 1920" (wspólnie z Januszem Odziemkowskim).

Nagroda im. Iwana Wyhowskiego przyznawana jest od 2014 r. Została ustanowiona przez Studium Europy Wschodniej UW, najważniejsze polskie uczelnie oraz Kolegium Europy Wschodniej i Zakład im. Ossolińskich we Wrocławiu. Jej celem jest uhonorowanie ukraińskich intelektualistów i naukowców działających na rzecz dialogu, porozumienia i współpracy z Polską. Nagroda objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Nagroda została wręczona 21 maja. Uroczystości towarzyszyła debata pod tytułem „Czy Polacy i Ukraińcy potrzebują wspólnego polsko-ukraińskiego podręcznika do historii?”, z udziałem uznanych historyków: prof. Igora Kąkolewskiego, dr Olgi Morozowej oraz prof. Tomasza Stryjka.

O tym, że naukowcy z Polskiej Akademii Nauk zabiegają o przygotowanie polsko-ukraińskiego podręcznika do historii prof. Igor Kąkolewski mówił PAP w styczniu br. 

"Realizacja takich projektów transnarodowych wymaga dobrego stawiania pytań o historię: najpierw o to, co było dobrego" - podkreślił wówczas historyk, dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie.(PAP)

bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Sudan/Słone jezioro i setki nowych stanowisk - polscy badacze odsłaniają historię pustyni Bayuda

  • 22.05.2025. Starodruk Georga Seylera "Leben, Stanislas I. Königs von Polen" z roku 1737, przekazany do zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku podczas uroczystości w siedzibie placówki. PAP/Marcin Gadomski

    Pomorskie/ Muzeum Zamkowe w Malborku odzyskało biografię "Żywot Stanisława I" z XVIII wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera