300 budek dla ptaków zawiśnie w Ciechanowie

Hołubla, 17.12.2017. Budka lęgowa dla ptaków w okolicach Hołubli na Podkarpaciu. PAP/Darek Delmanowicz
Hołubla, 17.12.2017. Budka lęgowa dla ptaków w okolicach Hołubli na Podkarpaciu. PAP/Darek Delmanowicz

Miasto Ciechanów zakupiło 300 budek lęgowych dla ptaków. Połowa z budek zostanie zamontowana na kasztanowcach i w ich pobliżu, z myślą o sikorkach, które zwalczają atakującego kasztanowce szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka.

Miasto Ciechanów zakupiło dwa rodzaje budek z mniejszym i większym otworem, aby korzystać mogły z niego różne gatunki ptaków.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzecznik prasowy miasta Ciechanów Renata Jeziółkowska- "Są dwa rodzaje budek dla różnych ptaków, przede wszystkim z myślą o sikorkach, które mają chronić drzewa".

Sikorki żywią się larwami szrotówka kasztanowcowiaczka, żerującego na kasztanowcach i powodującego ich zamieranie.

Budki lęgowe dla ptaków mają zapewnić zwierzętom bezpieczne miejsce do rozmnażania, ponieważ w warunkach miejskich jest to utrudnione. Ptaki w naturalny sposób pomagają walczyć z atakującymi rośliny szkodnikami.

Spośród 300 budek, 50 zostało zakupionych z puli środków przeznaczonych na ten cel w ramach projektu obywatelskiego, związanego z ochroną kasztanowców. Był to jeden ze zwycięskich projektów ogólnomiejskich, wybranych przez mieszkańców Ciechanowa podczas ubiegłorocznego głosowania.

Akcja rozwieszania budek dla ptaków rozpoczęła się od Przedszkola Miejskiego nr. 1 w Ciechanowie. Budki zawisną na terenie miasta w tym na terenie szkół i przedszkoli miejskich. Montażem zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych.

Akcja ma charakter proekologiczny i edukacyjny. (PAP)

autor: Adrian Pezowicz

edytor: Dorota Skrobisz

apz/ skr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera