Zbyt krótki sen związany z występowaniem depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby mające trudności z zasypianiem i poświęcające zbyt mało czasu na wypoczynek nadmiernie koncentrują się na negatywnych bodźcach i częściej cierpią na depresję, zaburzenia lękowe i inne problemy psychiczne – informuje „Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry”.

Naukowcy z Uniwersytetu Binghampton i Uniwersytetu Stanu Nowy Jork (USA) zaprosili do badania osoby doświadczające na co dzień męczących, niechcianych, natrętnych myśli. Zebrali od nich informacje na temat nawyków sennych oraz symptomów różnych dolegliwości psychicznych. Ponadto przy pomocy urządzenia do mierzenia ruchów gałek ocznych prześledzili ich reakcje na neutralne lub emocjonalne bodźce.

Ustalili, że uczestnicy, którzy mieli problemy z zapadaniem w sen i ogólnie spali krócej (mniej niż przepisowe 8 godzin na dobę), częściej spełniali kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych, np. depresji, lęku uogólnionego, fobii społecznej, agorafobii, itp. Poza tym podczas eksperymentu dłużej koncentrowali się na negatywnych bodźcach - dosłownie nie mogli oderwać od nich oczu i wyrzucić ich z pamięci.

Wygląda na to, że problemy ze snem mogą być po części odpowiedzialne za występowanie nawracających, obsesyjnych myśli o negatywnej treści, które – jak dowodzą poprzednie badania – są ściśle związane z występowaniem zaburzeń psychicznych.

Chociaż niniejsze badanie nie pozwala na wyznaczenie związków przyczynowo-skutkowych, naukowcy planują kontynuować eksperymenty w tym zakresie, by ewentualnie potwierdzić swoje przypuszczenia i przyczynić się do ulepszenia metod leczenia dolegliwości natury psychicznej.

O szczegółach badania możemy przeczytać pod adresem: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0005791617300629?via%3Dihub

(PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera