Wielki Zderzacz Hadronów w warszawskim metrze - to wydarzenie związane z oficjalną inauguracją Large Hadron Collider (Wielkiego Zderzacza Hadronów - LHC) w laboratorium CERN pod Genewą<strong>. 21 października w godzinach 14.00-14.30 na stacji metra Wilanowska odbędzie się impreza pod hasłem "LHC w metrze".</strong>
Na stacji metra będzie także miała miejsce wystawa dwóch eksponatów - modeli elementów LHC. W dniach 15-21 października będzie można oglądać wystawę fotogramów i plansz poświęconych budowie i działaniu LHC, otwartą w ramach akcji "Pociąg do sztuki".
Impreza jest organizowana w ramach Festiwalu Nauki przez Wydział Fizyki UW, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Centrum Nauki Kopernik oraz przez autorów wystawy "Wielki Zderzacz Hadronów: Jak to działa?".
Genewski Large Hadron Collider (Wielki Zderzacz Hadronów) to jedna z największych inwestycji naukowych świata. Zdaniem uczonych, eksperymenty z LHC mogą stanowić przełom w fizyce i mają dać odpowiedź na pytanie, czym jest ciemna materia stanowiąca 95 procent wszechświata.
LHC to wspólne przedsięwzięcie 20 krajów europejskich zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Jego trwająca 14 lat budowa, w której uczestniczyli również Polacy, kosztowała 3 mld euro.
Pierwsze próby uruchomienia akceleratora LHC - 10 września - przebiegły pomyślnie, jednak naukowcy potrzebują czasu na rozpoczęcie właściwych eksperymentów, ponieważ trwa ostateczne dostrajanie aparatury. Po pierwszych próbach bowiem zepsuł się transformator odpowiedzialny za chłodzenie urządzenia i akcelerator zatrzymano.
Naukowcy mają nadzieję na wznowienie eksperymentów w akceleratorze w najbliższych tygodniach. Zdaniem badaczy, pierwszych rezultatów eksperymentu można spodziewać się mniej więcej za rok. ZIM
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.