AM w Warszawie buduje szpital dla dzieci

<p><a href="http://www.am.edu.pl/">Akademia Medyczna w Warszawie</a> podjęła starania o budowę nowego szpitala pediatrycznego. <strong>&quot;Nowy szpital to lepsze rozwiązanie niż remontowanie już istniejących - wiekowych - budynków i dostosowywanie ich do wymogów nowoczesnej medycyny, a także wymagań Unii Europejskiej&quot;</strong> &#8211; mówi Grzegorz Lisicki, rzecznik prasowy uczelni.</p>

Jak informuje Lisicki, szpital stanie przy ulicy Księcia Trojdena, na terenie kampusu AM, niedaleko Szpitala Klinicznego na ulicy Banacha.

"Koszty budowy będą znacząco niższe, ponieważ dysponujemy uzbrojoną działką, personelem, wyposażeniem i aparaturą w szpitalach przy Działdowskiej i Litewskiej" - dodaje rzecznik.

Na razie nie wiadomo, ile konkretnie pieniędzy będzie wymagała inwestycja. Nieznany jest także termin jej zakończenia.

"Chcemy jednak, by stało się to jak najszybciej, by pomóc rozwiązać problemy pediatrii w Warszawie – podkreśla Lisicki. - Sfinansowanie budowy samodzielnie jest daleko poza możliwościami Akademii Medycznej, ale na naszą inwestycję przychylnym okiem patrzy minister zdrowia. Bez tego nie moglibyśmy nawet marzyć o tej budowie".

W lutym AM wystąpi o tzw. "szybkie ścieżki", które pozwolą szybko dokonać wszelkich formalności - dzięki temu będzie można szybciej rozpocząć budowę.

"Ten szpital nie będzie kolejnym blokiem gmachu szpitala na ulicy Banacha, lecz całkowicie osobnym budynkiem. Chcielibyśmy, by nazywano go na przykład +Szpital Trojdena+" – mówi rzecznik AM.

Jak podkreśla, ukończenie budowy pozwoli zmieścić w jednym miejscu Dziecięcy Szpital Kliniczny AM, który, obecnie podzielony, w świadomości warszawiaków funkcjonuje jako dwa szpitale – Litewska i Działdowska.

"Ich połączenie to powrót do normalności, a także oszczędność środków – w szpitalu będzie np. działać jedna izba przyjęć, zamiast dwóch obecnie" – mówi Lisicki.

W nowym szpitalu uruchomiony ma zostać Szpitalny Oddział Ratunkowy. "Oprócz tego swoje miejsce znajdą te same oddziały, które działają w dotychczasowych miejscach. Będzie więc między innymi toksykologia, ortopedia, pełna onkologia dziecięca. Na Działdowskiej natomiast pozostanie świeżo zmodernizowany oddział kardiochirurgii dziecięcej i oddział chorób klatki piersiowej" – opowiada rzecznik AM.

W budynkach przy Litewskiej i Działdowskiej AM planuje prowadzić zajęcia dydaktyczne - w ostatnich latach liczba studentów tej uczelni wzrosła z 3 tys. do ponad 10 tys.

W budynkach planowane jest pozostawienie ambulatoriów prowadzących doraźną pomoc medyczną dla Warszawiaków.BSZ

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera