
Nowy serwer obliczeniowy, poświęcony uczeniu głębokiemu sztucznych sieci neuronowych - NVIDIA DGX Station - uruchomiono na Politechnice Gdańskiej. "Jest to pierwsza instalacja takiego serwera w Polsce i jedna z pierwszych w Europie" - informuje uczelnia.
Nowy serwer uruchomiono na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
"Urządzenie wyposażone jest w cztery niezwykle wydajne karty graficzne Tesla V100. Umożliwiają one uzyskanie szybkości obliczeń GPU rzędu 500 TFLOPS, czyli aż 500 000 000 000 000 operacji na liczbach zmiennoprzecinkowych FP16 na sekundę" - informuje Politechnika Gdańska.
NVIDIA DGX Station to jeden z najszybszych na świecie komputerów do obliczeń numerycznych i uczeniu maszynowemu z zastosowaniem kart graficznych umieszczonych w obudowie stacji roboczej. Serwer zakupiono z funduszu rozwoju Wydziału ETI. Będzie on służył pracom badawczym realizowanym przez dziewięć zespołów naukowych.
"Skala zastosowań serwera NVIDIA DGX Station jest ogromna. Może on służyć do uczenia maszynowego w zakresie rozpoznawania emocji na podstawie obrazów twarzy, budowania modeli rozpoznawania gestów czy opracowywania algorytmów rozpoznawania obrazów medycznych" – wylicza prof. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej WETI PG, cytowany w komunikacie prasowym PG.
Urządzenie będzie wykorzystane w trakcie międzynarodowej szkoły letniej poświęconej uczeniu głębokiemu (ang. deep learning), jaką organizuje Katedra Inżynierii Biomedycznej Wydziału ETI w lipcu 2018 roku. Wkrótce powstaną również publikacje, promujące stosowanie nowoczesnych technologii w procesie opracowywania nowych rozwiązań w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.