Uczelnie i instytucje

Niemal 430 mln zł na badania podstawowe od NCN

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemal 430 mln zł na badania podstawowe przeznaczyło Narodowe Centrum Nauki (NCN) we właśnie rozstrzygniętej 13. edycji konkursów OPUS i PRELUDIUM. W obu konkursach dofinansowanie otrzymały łącznie 803 projekty.

OPUS i PRELUDIUM to najstarsze propozycje w ofercie konkursowej Narodowego Centrum Nauki, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród naukowców.

"W ich trzynastej edycji polskim naukowcom przyznano aż 428 194 450 zł. W obu konkursach złożono łącznie 3011 wniosków, z czego do finansowania skierowano 803 projekty. Współczynnik sukcesu wyniósł ok. 27 proc." - informuje na swojej stronie internetowej Narodowe Centrum Nauki.

W konkursie OPUS 13 nie było ograniczeń ze względu na staż badawczy czy posiadany stopień naukowy. W związku z tym nadesłano do niego aż 1831 wniosków. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 479 projektów, których autorzy otrzymają łącznie prawie 390 mln zł.

W ocenie NCN na uwagę zasługuje m.in. projekt prof. Tadeusza Niedźwiedzia z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który otrzyma ponad 419 tys. zł na badania dotyczące jednego z kluczowych problemów obszarów zurbanizowanych, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

Celem jego projektu jest określenie znaczenia inwersji temperatury powietrza w kształtowaniu koncentracji zanieczyszczeń w regionie Górnego Śląska oraz ich zależności od warunków pogodowych. Projekt dostarczy informacji na temat zmian struktury dolnej troposfery w zależności od pogody w jednym z najbardziej zurbanizowanych i zanieczyszczonych regionów Polski. Badania pozwolą również ocenić czy występowanie zanieczyszczeń jest związane z czynnikami lokalnymi czy ponadregionalnymi, a ich wyniki mogą być pomocne w planowaniu przestrzennym oraz w badaniach klimatu miejskiego.

Konkurs PRELUDIUM 13 adresowany był do osób stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej, które nie mają stopnia naukowego doktora. "Tym razem początkujący naukowcy złożyli 1180 wniosków, z których finansowanie w wysokości niemal 40 mln zł otrzymają 324" - informuje NCN.

Jedną z osób, które dzięki finansowaniu w konkursie PRELUDIUM 13 zrealizuje swój pomysł badawczy jest mgr Katarzyna Kała z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, która zamierza zweryfikować słuszność powszechnego przekonania o niskiej wartości leczniczej i dietetycznej grzybów jadalnych.

Poprzez zbadanie procesów uwalniania i wchłaniania do organizmu człowieka biopierwiastków i aktywnych biologicznie związków organicznych z owocników oraz biomasy wybranych jadalnych grzybów leczniczych, badaczka oceni ich prozdrowotny potencjał oraz wyjaśni mechanizmy związane z przenikaniem wybranych substancji z grzybni do organizmu człowieka. Na badania przeznaczono 119 tys. zł.

Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach OPUS 13 i PRELUDIUM 13 można sprawdzić na stronie: http://www.ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/2017-11-15-opus13-preludium13(PAP)

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    FNP przeznaczy 178 mln zł na projekty badawcze zakładające skuteczny transfer wiedzy lub technologii

  • Fot. Adobe Stock

    Minister nauki przyznał stypendia 228 wybitnym młodym naukowcom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera