Historia i kultura

Wykład w Poznaniu o osadnictwie nad Gopłem

<p>Na wykład o osadnikach znad jeziora Gopło z czasów wczesnego średniowiecza zaprasza 11 stycznia Muzeum Archeologiczne w Poznaniu.&nbsp;Prelekcję wygłoszą prof. Wojciech Dzieduszycki oraz dr Bożena Dzieduszycka z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.</p>

Jezioro Gopło położone jest niedaleko Gniezna, na obszarze mocno związanym z początkami państwa Polan. Osadzanie się ludzi nad jeziorem i w jego okolicach zostało potwierdzone archeologicznie – m.in. odkryto wczesnośredniowieczny gród w miejscu dzisiejszej Kruszwicy.

Nazwa jeziora wiązana jest ze słowiańskim plemieniem Goplan. Łączy się je także z legendarnymi królem Popielem i Piastem Kołodziejem.

Prelegenci zajmują się problematyką przemian zasiedlenia i kultury na terenie Kujaw we wczesnym średniowieczu

Wstęp wolny.

Prof. Wojciech Dzieduszycki, dr Bożena Dzieduszycka: "Wczesnośredniowieczne osadnictwo nad Gopłem"

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, audytorium, godz. 11.00.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera