<p><strong>Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich (ChSRO) zrealizowało projekt Auschwitz–memento – multimedialne archiwum.</strong> Wiceprezes stowarzyszenia, Bogdan Wasztyl, poinformował, że na nośnikach cyfrowych zostało zarejestrowanych 45 relacji byłych więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz. Część z nich została udostępnione w internecie.</p>
„W ciągu pół roku zarejestrowaliśmy relacje byłych więźniów niemieckiego obozu KL Auschwitz, m.in. Jerzego Bieleckiego, Józefa Stósa, Józefa Hordyńskiego, Stanisława Frączystego, Henryka Mandelbauma, Kazimierza Zająca, Józefa Szajny i Stanisławy Gąskowej. W archiwum zgromadziliśmy blisko 200 godzin nagrań filmowych i dźwiękowych, około tysiąca stron relacji tekstowych oraz bogaty materiał ikonograficzny” – powiedziała jedna z koordynatorek projektu, Gabriela Mruszczak.
W ramach programu powstał portal internetowy Auschwitz Memento. Przygotowany został z myślą o nauczycielach historii i wychowania o społeczeństwie, a także o młodzieży szkolnej.
„Zamieszczone tam zostały w jednym miejscu podstawowe informacje o KL Auschwitz oraz relacje świadków. Pozwoli to nauczycielom wzbogacić i uatrakcyjnić lekcje poświęcone KL Auschwitz i martyrologii Polaków. Łatwy dostęp do materiałów źródłowych, a także możliwość ściągnięcia fragmentów filmów i plików dźwiękowych, powinny wpłynąć na wzrost zainteresowania młodzieży nieodległą historią oraz pomóc w kształtowaniu postaw patriotycznych. Trudno przecenić też możliwość niemal bezpośredniego kontaktu z uczestnikami i świadkami historii” – zauważyła Mruszczak.
Wiceprezes ChSRO Bogdan Wasztyl powiedział, że wszystkie relacje spełniają rygory wywiadu naukowego. „Pozostawialiśmy jednak świadkom miejsce na refleksję, wychodząc z założenia, że – być może – jest to ostatnia możliwość zapisania przez nich swoistego testamentu dziejowego dla przyszłych pokoleń” – wyjaśnił.
Zdaniem Gabrieli Mruszczak, inicjatywa ChSRO pomoże zwalczać rozpowszechniane na świecie kłamstwo oświęcimskie o „polskich obozach koncentracyjnych” czy „polskich obozach zagłady”. „Polacy nie byli bowiem współsprawcami holocaustu; byli pierwszymi ofiarami KL Auschwitz” – przypomniała Mruszczak.
Nagrania przechowywane są na profesjonalnych taśmach miniDV w formie nieskompresowanej, co umożliwia ich obróbkę i wykorzystanie w przyszłości przez filmowców i dokumentalistów. Jak powiedział Wasztyl, skompresowane wersje relacji przechowywane są również na płytach DVD, co daje możliwość szybkiego i łatwego odnajdywania potrzebnych fragmentów.
W realizację projektu zaangażowanych jest kilkunastu wolontariuszy. Są to studenci, uczniowie oświęcimskich szkół średnich oraz młodzi filmowcy-amatorzy.
Bogdan Wasztyl powiedział, że program został zrealizowany dzięki wsparciu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez program "Patriotyzm Jutra", a także Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich powstało w 1998 roku. Skupia byłych więźniów, w tym wielu spośród deportowanych pierwszym transportem, rodziny więźniów Auschwitz oraz ludzi zainteresowanych problematyką obozu.SZF
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.