Historia i kultura

Troja w poznańskim Muzeum Archeologicznym

troja_poznan.jpg
troja_poznan.jpg

<p>&quot;Troję odkrył w 1870 roku&nbsp; na północno-zachodnim wybrzeżu dzisiejszej Turcji&nbsp;Henryk Schliemann, niemiecki kupiec i archeolog-amator&quot; - przypomina&nbsp;Agnieszka Krzyżaniak z <a title="Muzeum Archeologicznym w Poznaniu." href="http://www.muzarp.poznan.pl/muzeum/index.html">Muzeum Archeologicznego w Poznaniu</a>.<strong> </strong>Zabytki pochodzące z tego starożytnego miasta będzie można tam oglądać <strong>od&nbsp; 4 stycznia.</strong></p>

Jak wyjaśnia Agnieszka Krzyżaniak, główną atrakcję wystawy pt. "Troja. Sen Henryka Schliemanna" atrakcję stanowią kopie biżuterii ze "Skarbu Priama", wykonane z pozłacanego srebra i oryginalne naczynia gliniane o wyszukanych i zaskakujących kształtach. Zaprezentowane zostaną także ciekawe figurki antropomorficzne, które są prawdopodobnie przedstawieniami bóstw.

"Życie codzienne mieszkańców Troi przybliża natomiast bogaty zbiór narzędzi, którymi posługiwała się ówczesna ludność, wykonanych z krzemienia, kamienia, brązu oraz żelaza" - dodaje pracownica Muzeum.

Wystawę można zwiedzać do 15 marca.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera