Deklaracje maturalne

<p><strong>Termin składania przez maturzystów ostatecznych deklaracji w sprawie egzaminu upływa 20 grudnia.</strong> Do tego czasu przyszli&nbsp;abiturienci muszą zdecydować z jakich przedmiotów chcą zdawać maturę oraz na jakim poziomie: podstawowym lub rozszerzonym. Po tym terminie decyzja nie może już być przez ucznia zmieniona. </p>

Do końca września maturzyści składali w swoich szkołach wstępne deklaracje w sprawie egzaminów. Na ich podstawie Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze na ogólnopolski próbny egzamin maturalny, który się odbył 15, 16 i 17 listopada.

Z deklaracji wstępnych wynikało, że 86 proc. uczniów zdecydowało się zdawać egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym (egzamin z polskiego jest obowiązkowy dla wszystkich maturzystów).

Ze wstępnych deklaracji wynika także, że najwięcej - 76 proc. maturzystów - spośród języków obcych wybrało angielski. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki, który wybrało 17 proc.; na trzecim - rosyjski (6 proc.); na czwartym - francuski (1 proc.). Najmniej osób wybrało języki hiszpański i włoski (po 0,1 proc.). Spośród osób, które wybierały poszczególne języki, zdecydowana większość wybierała poziom podstawowy.

Najczęściej deklarowanym we wrześniu przez maturzystów "trzecim obowiązkowym" przedmiotem maturalnym (po polskim i języku obcym) była geografia – 30 proc. zdających zdecydowało się na ten przedmiot. Na drugim miejscu znalazła się biologia, którą wybrało 20 proc. zdających. Na następnych miejscach znalazły się matematyka i wiedza o społeczeństwie (po 17 proc. maturzystów), historia (11 proc.) i chemia (3 proc.). Niewiele osób wybrało historię sztuki oraz fizykę i astronomię, które zdawać chciało po około 1 proc. uczniów. Najmniej osób wybrało wiedzę o tańcu – 0,02 proc.

Chociaż geografię wybrało wówczas najwięcej osób przystępujących do próbnej matury, to zdecydowana większość z nich wybrała poziom podstawowy z tego przedmiotu (81 proc. spośród zdających geografię). Poziom rozszerzony preferowało najwięcej tych uczniów, którzy zdecydowali się na przedmioty rzadko wybierane, tj. wiedzę o tańcu, chemię, historię i historię sztuki - po około 60 proc. spośród zdających te przedmioty zdawać je będzie na poziomie trudniejszym. Również ponad połowa tych osób, które wybrały matematykę lub fizykę i astronomię, zdawać je chciało na poziomie rozszerzonym (odpowiednio 52 proc. i 51 proc.).

Matury mają rozpocząć się 4 maja. DSR

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera