<p><strong>To dokument losów, postaw i zachowań inteligencji polskiej w okresie internowania - tak scharakteryzował swoją najnowszą książkę "Dziennik z internowania" Władysław Bartoszewski.</strong> Promocja publikacji odbyła się w poniedziałek 11 grudnia w stołecznym Muzeum Wojska Polskiego.</p>
"Długo zastanawiałem się, czy wydawać tę książkę. Są to bowiem moje czynione na gorąco notatki zapisane w formie pewnego kodu, nie tłumaczące niektórych zdarzeń do końca, dla ochrony przed cenzurą. To zapis naszych rozmów, zachowań, wzajemnych relacji w tej nietypowej sytuacji przymusowego odosobnienia" - powiedział Bartoszewski.
Codzienny zapis wydarzeń autor zawiera m.in. opisy humorystycznych zdarzeń z okresu internowania. Np. swoisty handel, jakiego internowani dobili z komendantem ośrodka. "Jako osoba o najdłuższym więziennym stażu zostałem wybrany na reprezentanta grupy. Poszedłem do komendanta prosić, by nie był zbyt restrykcyjny w przestrzeganiu regulaminu, zwłaszcza gaszenia światła. W zamian za to obiecałem, że przy każdej wizytacji będziemy się skarżyć na jego surowość. Propozycję przyjął, była to w końcu dla niego świetna rekomendacja" - opowiadał Bartoszewski.
Redaktor "Dziennika z internowania. Jaworze 15.12.1981 - 19.04.1982", Michał Komar, zwrócił uwagę na fakt, że książka składa się z dwóch części. "To zapis czynionych na bieżąco zapisków prof. Bartoszewskiego, uzupełniony o faksymile wpisów do księgi pamiątkowej, którymi koledzy z internowania uczcili przypadającą 19 lutego 1982 roku 60. rocznicę urodzin profesora" - zaznaczył Komar.
Historyk prof. Jerzy Eisler uznał, że publikacja ta stanowi spełnienie marzeń każdego historyka. "To napisany przystępnym językiem dokument historyczny, opisujący zaistniałe fakty w rzetelny i zgodny z prawdą sposób" - podkreślił Eisler.
Władysław Bartoszewski - historyk, pisarz, polityk, żołnierz AK, więzień stalinowski, działacz podziemia niepodległościowego - po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany wraz z grupą innych intelektualistów w obozie w Jaworzu, gdzie przebywał od grudnia 1981 roku do kwietnia 1982 roku. AKN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.