Mutacje w genie EYS są odpowiedzialne za większość przypadków
groźnej choroby siatkówki oka - retinopatii barwnikowej -
informują na łamach pisma "Nature Genetics" naukowcy z Wielkiej
Brytanii.
W końcowym stadium rozwoju choroby zanika nerw wzrokowy, czego konsekwencją jest całkowita ślepota. Z dotychczasowych badań wiadomo, że aż 26 regionów naszego genomu jest zaangażowane w rozwój retinopatii, niemniej jednak każdy z nich odpowiada za bardzo mały procent przypadków.
Shomi Bhattacharya wraz z zespołem z Institute of Ophthalmology w Londynie wykazali występowanie 6 różnych mutacji w największym genie aktywnym w oku tzw. EYS, u rodzin pochodzących z różnych części świata, co sugeruje że gen ten jest w głównej mierze odpowiedzialny za większość przypadków retinopatii barwnikowej.
Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie doprowadzi do lepszego zrozumienia postaw retinopatii barwnikowej i umożliwi opracowanie nowej, skutecznej terapii. KDO
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.