
<p>Dzięki staraniom przyrodników z wrocławskiego <a href="http://www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/">Ogrodu Botanicznego</a> i <a href="http://kpnmab.pl/">Karkonoskiego Parku Narodowego</a>, <strong>do Małego Śnieżnego Kotła w Karkonoszach powraca skalnica śnieżna (Saxifraga nivalis). Roślinę wyhodowano w uniwersyteckim laboratorium</strong> z nasion sprowadzonych ze Spitsbergenu. Nasiona skalnicy posłużyły do badań w laboratorium Ogrodu, gdzie opracowano metodę rozmnażania z probówki. </p>
W szkółce Karkonoskiego Parku Narodowego jest już obecnie około pięciuset sadzonek. Zostaną one jednak zasadzone dopiero wtedy, kiedy w górach zupełnie wyginą te, które rosną tu od wieków. W Śnieżnych Kotłach zostały bowiem trzy ostatnie egzemplarze gatunku - to ostatnie w Europie stanowisko, poza Spitsbergenem, gdzie można spotkać skalnicę śnieżną.
Skalnica przywędrowała w Karkonosze podczas ostatniego zlodowacenia. Rośliny północne, do których należy, cofając się przed lodowcem, znalazły schronienie w najwyższej części gór, czyli w Sudetach. Niekorzystne warunki klimatyczne oraz działalność człowieka spowodowały jednak, że zaczęły ginąć.
Stan ten dotyczy jeszcze 25 innych gatunków, nad których przywróceniem pracują przyrodnicy z wrocławskiego Ogrodu Botanicznego. Należy do nich między innymi rozrzutka alpejska. Jak podkreśla Przemysław Tołonkow, zastępca dyrektora KPN, walka o ten gatunek może mieć znaczenie dla medycyny. "Być może ta roślina przyda się kiedyś w produkcji lekarstw" - wyjaśnia.
Środki finansowe na przywracanie roślin pochodzą głównie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Prace realizowane są w ramach zadania „Ochrona alpejskich, subalpejskich i górnoreglowych ekosystemów KPN (2003-2004 rok)".
PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewicz
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.