
<p>Zdjęcia z różnych zakątków świata, instrumenty nawigacyjne, mapy morskie, odznaki i elementy umundurowania harcerskiego, latarnie pozycyjne oglądać można od niedzieli na <strong>wystawie przygotowanej w Muzeum Harcerstwa w Warszawie z okazji 45-lecia wodowania "Zawiszy Czarnego II". </strong>"Ta wystawa to historia żeglarstwa i harcerstwa jednocześnie" - mówi dyrektor Muzeum Harcerstwa, harcmistrzyni Katarzyna Traczyk.</p>
"Zawisza Czarny II" - przebudowany na żaglowiec z lugrotrawlera w 1961 roku - zastąpił drewniany 3-masztowy szkuner gaflowy podobnej wielkości o tej samej nazwie. "Zawisza Czarny" został zakupiony w 1934 roku ze składek społecznych i przebudowany przez harcerzy. W pierwszy rejs wyruszył w 1935 roku pod dowództwem gen. Mariusza Zaruskiego. Do wybuchu wojny żeglował po morzach Bałtyckim i Północnym, odwiedzając 27 portów w 10 krajach. W 1939 r. szkuner został zarekwirowany przez Niemców, a w 1947 roku przyholowany do Gdyni, ale nie odbudowany z powodu złego stanu technicznego i zatopiony w wodach Zatoki Gdańskiej.
Następca wielokrotnie żeglował po morzach Bałtyckim, Północnym i Śródziemnym, w latach 1989-1990 opłynął świat w wieloetapowej wyprawie, a w 1992 r. uczestniczył w obchodach 500-lecia odkrycia Ameryki Columbus\\'92.
Jak podkreśla Traczyk, najciekawszym eksponatem jest element balastu z "Zawiszy Czarnego I" - odzyskanego po II wojnie światowej z jednego z portów niemieckich.
Wystawę w Muzeum Harcerstwa będzie można oglądać do 1 marca przyszłego roku. SDD
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.