Nauka dla Społeczeństwa

07.06.2023
PL EN
25.10.2006 aktualizacja 25.10.2006

Sztompka, Ratajczak, Dietl i Gradoń "polskimi noblistami" 2006

<p><strong>Profesorowie Piotr Sztompka, Mariusz Ratajczak, Tomasz Dietl oraz Leon Gradoń zostali laureatami tegorocznych &quot;Polskich Nobli&quot;</strong> - nagród <a href="http://www.fnp.org.pl/">Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej</a>. Nazwiska laureatów ogłoszono we wtorek 24 października w Warszawie. Przyznawane co roku nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) mają opinię najpoważniejszej nagrody naukowej w Polsce. </p>

Otrzymują je polscy uczeni za osiągnięcia i odkrycia z ostatnich czterech lat, stanowiące istotny wkład w życie duchowe i postęp cywilizacyjny naszego kraju oraz zapewniające Polsce miejsce w nauce światowej.

Nagrody FNP przyznano w tym roku już po raz 15. Przyznaje się je w czterech dziedzinach.

W dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych laureatem nagrody FNP został prof. Piotr Sztompka z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). Doceniono jego "oryginalne opracowanie idei współczesnej socjologii, pozwalające zrozumieć wyznaczniki oraz dynamikę skomplikowanych zmian społeczeństw nowoczesnych, przedstawione m.in. w książkach +Socjologia. Analiza społeczeństwa+ oraz +Socjologia zmian społecznych+".

Prof. Mariusza Ratajczaka, kierownika Zakładu Fizjologii  Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie oraz pracownika Uniwersytetu w Louisville uhonorowano w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych "za odkrycie w szpiku kostnym oraz krwi pępowinowej komórek funkcjonalnie przypominających macierzyste komórki zarodkowe".

W dziedzinie nauk ścisłych nagrodzono prof. Tomasza Dietla z Instytutu Fizyki PAN "za opracowanie potwierdzonej w ostatnich latach teorii rozcieńczonych półprzewodników ferromagnetycznych oraz zademonstrowanie nowych metod sterowania magnesowaniem" - uzasadniło jury fundacji.

Prof. Leon Gradoń z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej" uzyskał nagrodę w dziedzinie nauk technicznych "za opracowanie teorii procesów powstawania i transportu aerozoli i mikrocząsteczek w gazach i cieczach oraz jej wykorzystanie w urządzeniach technicznych i medycznych".

Wysokość tegorocznej nagrody dla każdego z laureatów wynosi 150 tys. zł.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

reo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023