Losy żołnierzy batalionu "Zośka" po Powstaniu Warszawskim, historię ich aresztowań, procesów, losów więziennych i sytuacji życiowej po opuszczeniu więzień - można poznać w książce Agnieszki Pietrzak, której promocja odbyła się w Warszawie. Książka <strong>"Żołnierze Batalionu Armii Krajowej +Zośka+ represjonowani w latach 1944-1956"</strong> przedstawia losy 37 żołnierzy batalionu "Zośka". Aresztowania pięciu z nich wiązały się z ich indywidualną działalnością i miały miejsce w latach 1945-47, zaś pozostałych 32 zatrzymano w zorganizowanej akcji w latach 1948-50 i oskarżono o działalność konspiracyjną zmierzającą do zmiany ustroju w Polsce.
"W mojej książce przedstawiłam losy żołnierzy +Zośki+, którzy byli uwięzieni w wyniku komunistycznych represji. W wyniku aresztowań w latach 1945-50, trafili oni do więzień w gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na Koszykowej, na Rakowiecką, do Głównego Zarządu Informacji na Chałubińskiego oraz do więzienia przy Cyryla i Metodego na Pradze. Starałam się przybliżyć nie tylko ich losy więzienne, ale także sytuację życiową po opuszczeniu więzień, zainteresowanie nimi SB oraz rehabilitacje i dochodzenie sprawiedliwości w latach 90." - opowiadała autorka podczas spotkania w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Obecny na promocji książki prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Czesław Cywiński podkreślił, że jego zdaniem jest to pozycja we wnikliwy i zwięzły sposób przedstawiająca ten nieco mniej znany fragment losów uczestników Powstania Warszawskiego. "To, co się stało po 1945 roku to była walka o wyniszczenie narodu polskiego i sądzę, że bardzo ważne jest by zwłaszcza młodzież poznała ten fragment historii. Dlatego myślę, że ta książka powinna znaleźć się w szkołach jako lektura, bo to jest historia naszej tożsamości" - zaznaczył Cywiński.
Do książki dołączona jest płyta DVD ze spektaklem "Pseudonim Anoda", przedstawiającym losy pierwszego aresztowanego żołnierza batalionu "Zośka" - Jana Rodowicza "Anody". AKN
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.