Zmiana w nazwie Politechniki Śląskiej

<p>Politechnika Śląska w Gliwicach nie będzie już nosiła imienia Wincentego Pstrowskiego. W piątek Sejm zmienił nazwę tej uczelni. Posłowie zdecydowaną większością głosów zadecydowali o nadaniu uczelni nazwy &quot;Politechnika Śląska&quot;.</p>

O usunięcie imienia Pstrowskiego - górnika, członka PPR, wzoru PRL-owskiego "przodownika pracy" - z nazwy Politechniki Śląskiej wnosił senat uczelni już w 1990 roku. W uzasadnieniu do projektu ustawy zmieniającej nazwę tej uczelni jest mowa o względach natury historycznej.

Pstrowski urodził się w 1904 r. Jego ojciec był wyrobnikiem folwarcznym, a matka zajmowała się gospodarstwem domowym. Od 1928 Pstrowski pracował w kopalniach – najpierw w Polsce, potem w Belgii. Powrócił do kraju w 1946 r.

Pracując jako rębacz w kopalni "Jadwiga" 27 lipca 1947 wystosował list otwarty do górników, wzywający do współzawodnictwa pracy i przekraczania norm.

"Od maja ubiegłego roku pracuję jako rębacz na kopalni +Jadwiga+ w Zabrzu. W lutym br. wykonałem normę 240 proc., wyrąbując 72,5 m chodnika. W kwietniu wykonałem normę 293 proc., wyrąbując 85 m chodnika. W maju dałem 270 proc., wyrąbując 78 m chodnika" - napisał.

Wezwał do współzawodnictwa innych górników. Wierzył, że w ten sposób zostanie przyspieszona odbudowa zniszczonej Polski.

Ogłoszony został przez propagandę pierwszym polskim "przodownikiem pracy". W dniu święta górniczego w 1947 został odznaczony przez prezydenta Bolesława Bieruta Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski. Pośmiertnie nadano mu również order Budowniczych Polski Ludowej. Za zainicjowaną rywalizację zapłacił najwyższą cenę – zmarł na białaczkę w Krakowie 18 kwietnia 1948.

Jego imię nosił jeden z polskich statków oraz jedno z sanatoriów w uzdrowisku Rabka-Zdrój, a do 1990 roku jedno z osiedli w Żorach (obecnie os. Korfantego). 1 grudnia 1951 imię Pstrowskiego nadano Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Przeciwko zmianie nazwy Politechni protestował w środę śląski poseł Rajmund Moric (Samoobrona). Sprawozdawca komisji Aleksander Chłopek (PiS) podkreślił, że jest w niezręcznej sytuacji, bo o zmarłych nie mówi się źle. Przypomniał, że Pstrowski zmarł na białaczkę pół roku po wykonaniu ponadludzkiej normy. Dodał jednak, że jego imię nadano Politechnice w Gliwicach w 1951 r. w "apogeum komunizmu".LAZ

PAP - Nauka w Polsce

kol

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera