
23-letni student <a href="http://www.asp.poznan.pl/">Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu</a>, Szymon Skrzypczak wygrał konkurs na logo Unii Europejskiej - ogłosiła 17 października Komisja Europejska. Jego plakat z hasłem: "Together since 1957" (Razem od 1957 roku), z liternictwem odwołującym się do alfabetów różnych języków państw unijnych, stanie się oficjalnym znakiem rozpoznawczym przyszłorocznych obchodów pięćdziesiątej rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego.
"To bardzo uniwersalna i ciekawa koncepcja. Jednocześnie slogan i logo, które można adaptować do innych języków. Podkreśla jednocześnie różnorodność Europy i chęć do współpracy" - uważa wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margot Wallstroem, odpowiadająca za politykę komunikacyjną.
"Fakt, że konkurs wygrał student z nowego kraju UE, ma swoją symboliczną wymowę" - dodaje.
Zwycięski projekt będzie używany przez cały 2007 rok przy wszystkich - lokalnych i ogólnoeuropejskich - imprezach i uroczystościach w związku z obchodami rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego. Oprócz prestiżu i satysfakcji Szymon Skrzypczak otrzyma też nagrodę w wysokości 6 tys. euro.
W konkursie wzięło udział 1701 studentów i tegorocznych absolwentów uczelni plastycznych z 25 państw UE oraz Bułgarii i Rumunii. Z Polski nadeszły aż 143 propozycje.
Wyboru dziesięciu najlepszych prac w konkursie dokonał zespół zawodowych grafików o międzynarodowej renomie. Spośród nich głównego laureata wskazało jury złożone z przedstawicieli unijnych instytucji, na czele z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margot Wallstroem i wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego Alejo Vidalem-Quadrasem.
To już drugi w ostatnich dniach polski student, który został doceniony w Brukseli. 19 października nagrodę w konkursie na antydyskryminacyjny plakat "Za różnorodnością. Przeciw dyskryminacji" odbierze w Komisji Europejskiej Aleksandra Woldańska, także z ASP w Poznaniu.
Zwycięskie logo Skrzypczaka oraz pozostałe prace nominowane w konkursie można pobrać ze strony internetowej Komisji Europejskiej.
PAP - Nauka w Polsce, Inga Czerny
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.