<p>Projekt ustawy o przekształceniu bydgoskiej <a href="http://www.atr.bydgoszcz.pl/">Akademii Techniczno-Rolniczej</a> (ATR) w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zaakceptowała jednogłośnie sejmowa komisja edukacji. Ustawa może zostać przyjęta przez Sejm.</p>
"Posłowie wszystkich ugrupowań poparli naszą inicjatywę. Także posłowie z innych regionów przekazali wiele miłych słów pod adresem naszej uczelni i sądzę, że są duże szanse, by projekt został zaaprobowany przez cały sejm" - powiedział rektor ATR prof. Zbigniew Skinder.
Drugie czytanie projektu ustawy i ostateczne głosowanie odbędzie się prawdopodobnie jeszcze podczas trwającego właśnie posiedzenia Sejmu.
Początki Akademii Techniczno-Rolniczej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, świętującej w październiku 55-lecie istnienia, związane są z powstaniem w 1951 roku pierwszej w Bydgoszczy wyższej uczelni akademickiej - Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej. W pierwszych latach funkcjonowania uczelnia kształciła w systemie wieczorowym inżynierów chemików i mechaników.
Po przekształceniu w Wyższą Szkołę Inżynierską, od 1964 roku, na 4 wydziałach technicznych nauka odbywała się w systemie stacjonarnym, wieczorowym i zaocznym. W 1974 roku połączono ją z istniejącym od kilku lat w mieście zamiejscowym ośrodkiem poznańskiej Akademii Rolniczej.
Akademia Techniczno-Rolnicza jest wieloprofilową uczelnią, jedyną w regionie kujawsko-pomorskim kształcącą inżynierów i integrującą nauki rolnicze i techniczne. W ciągu 55 lat mury uczelni opuściło prawie 35 tys. absolwentów, w tym najwięcej inżynierów i magistrów inżynierów budownictwa, mechaniki i budowy maszyn i rolnictwa.
Obecnie na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych oraz doktoranckich i podyplomowych kształci się tu około 11 tys. studentów. Na sześciu wydziałach, w jednostkach międzywydziałowych oraz w administracji zatrudnionych jest w sumie 1200 pracowników, z czego 675 stanowią nauczyciele akademiccy, wśród których jest prawie 130 profesorów i doktorów habilitowanych.
Wszystkie wydziały akademii posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora, a trzy spośród nich (mechaniczny, rolniczy i zootechniczny) - także do nadawania stopnia doktora habilitowanego z równoczesną możliwością przeprowadzania postępowania o nadanie tytułu naukowego profesora. W 2006 roku, w rankingu "Newsweeka" uczelnia uplasowała się na 1. pozycji w grupie uczelni rolniczych i na 14. pozycji w grupie uczelni wyższych (łącznie publiczne i niepubliczne).OLZ
PAP - Nauka w Polsce
kol
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.