Gen zapalenia uszu

<p>Gen Evi1 może być przyczyną zapaleń uszu u dzieci - informuje pismo &quot;Public Library of Science Genetics&quot;.</p>

Zapalenie ucha środkowego jest najczęstszą przyczyną kłopotów ze słyszeniem wśród dzieci. Zapada na nie co drugie dziecko przed pierwszym rokiem życia. Choroba ma tendencję do nawrotów - zwykle zaczyna się od infekcji gardła, przeziębienia lub innych problemów z układem oddechowym. U dzieci proces zapalny łatwiej rozszerza się na ucho  środkowe, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest jeszcze całkowicie rozwinięty, a przewody łączące ucho z gardłem są ciasne i łatwo ulegają zatkaniu.

Zbierający się w uchu płyn utrudnia ruch kosteczek słuchowych, a co za tym idzie - słyszenie. Gdy gęstnieje, pojawia się także ból. Zbyt duża ilość płynu w uchu może w końcu doprowadzić do rozerwania błony bębenkowej.

W razie ostrej infekcji pomagają antybiotyki, jednak przy przewlekłych zapaleniach potrzebna jest operacja, aby zdrenować chore ucho.

Choć naukowcy od dawna podejrzewali, że geny odgrywają ważną rolę w zapaleniu ucha, jak dotąd nie udawało się znaleźć dokładnego mechanizmu.

Zespół prof. Stevena Browna z Medical Research Council Mammalian Genetics Unit w Oxfordshire badał tracące słuch myszy odmiany "Junbo", które mają tendencję do zapaleń uszu. Okazało się, że przyczyna jest gen Evi1, kodujący białko, które pomaga w tłumaczeniu kodu DNA na instrukcje dla reszty organizmu. Wpływa także na komórki wyściełające  ucho środkowe.  PMW

Artykuł pochodzi z Serwisu Naukowego PAP.

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera