Bioroboty przyszłością medycyny

mikroroboty.jpg
mikroroboty.jpg

Naukowcy potrafią już tworzyć moduły sztucznego życia i budować struktury, które wielkością i właściwościami przypominają włókna, błony, receptory lub komórki żywych organizmów. Nanocząstki, takie jak fulereny, mogą spowodować przełom w terapii nowotworów, ponieważ potrafią transportować leki bezpośrednio do komórek rakowych. &quot;Współczesna robotyka wkracza w świat mikrocząstek&quot; &#8211; uważa prof. Mariusz Olszewski z <a href="http://www.pw.edu.pl/portal/page/portal/pw">Politechniki Warszawskiej</a>.

O mikrorobotach, użytecznych nie tylko w medycynie, naukowiec mówił podczas X Festiwalu Nauki w Warszawie.

Na potwierdzenie swojej tezy profesor zaprezentował słuchaczom mikroroboty medyczne wielkości rzędu mikrometrów. "Buduje się również roboty latające wielkości owadów, które mają pomagać człowiekowi w rolnictwie: w zapylaniu roślin, w walce ze szkodnikami" – mówi Olszewski.

Jak wyjaśnia, droga do stworzenia "sztucznego człowieka" prowadzi przez budowę poszczególnych organów. "Potrafimy zbudować sztuczny nos, sztuczne gruczoły wydzielania wewnętrznego, sztuczne ucho, nad którego doskonaleniem pracuje m.in. prof. Henryk Skarżyński z Akademii Medycznej w Warszawie" – opowiada. Na całym świecie trwają badania nad sztucznym okiem. Zdaniem profesora, wiele już osiągnięto. "Umiemy budować urządzenia umożliwiające niewidomym widzenie kanałowe. Dzięki nim człowiek odróżnia barwy jasne od ciemnych i może bezpiecznie poruszać się w otoczeniu" – tłumaczy.

Olszewski podkreśla znaczenie badań nad neuromechanizmem, czyli wywoływaniem ruchu przez bodźce powstające w mózgu. Jak wyjaśnia, dzięki eksperymentom przeprowadzonym na zwierzętach wiadomo już, że w mózgu da się wyodrębnić okolice odpowiedzialne za ruch poszczególnych części ciała. Okazuje się, że wystarczy myśl o wykonaniu ruchu, żeby bodziec mógł dotrzeć do wybranego organu zwierzęcia.

"Odkrycie to ma przełomowe znaczenie dla osób niepełnosprawnych. Już wkrótce pojawią się wózki inwalidzkie, którymi osoba sparaliżowana będzie mogła sterować poprzez myśl" – uważa profesor.

PAP – Nauka w Polsce, Agnieszka Uczyńska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera