<p>Co najmniej 71 osób zmarło w ciągu ostatniego miesiąca w indyjskim stanie Kerala (południe kraju) na tropikalną chorobę wirusową przenoszoną przez komary.</p>
Stanowi Kerala grozi epidemia wybuchu choroby chikungunya - ostrzegł w środę minister zdrowia stanu Kerala, P.K.Sreemathi.
Wirus chikungunya należy do arbowirusów i jest przenoszony głównie przez komary z gatunku Aedes aegypti, najczęściej w okresie pory deszczowej. Wywołuje objawy podobne do dengi. Występuje przede wszystkim w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i w Indiach.
W języku suahili "chikungunya" oznacza "tego, który zgina, skręca się" z bólu. Do niedawna uważano, że wirus nie może być przyczyną śmierci. W 4-7 dni od ukąszenia pojawiają się bóle głowy, gorączka, swędząca wysypka, bolesne opuchnięcie stawów, upośledzające chodzenie i ruchy kończyn. Kostki i nadgarstki mogą boleć nawet przez kilka tygodni po zakażeniu. Terapia polega na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a ochrona na zabijaniu i odstraszaniu komarów. MW
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.