W Małopolsce powstaje system precyzyjnego pozycjonowania GPS

<p>W Małopolsce powstał system precyzyjnego pozycjonowania GPS. W październiku każda osoba lub instytucja, posiadająca odpowiedni odbiornik GPS będzie mogła zlokalizować się na mapie Małopolski z dokładnością do dwóch centymetrów.</p>

Jak informuje marszałek Małopolski, Janusz Sepioł, z systemu  korzystać będą przede wszystkim służby budowlane, drogowe i kolejowe, dla których wyznaczanie dokładnych współrzędnych jest szczególnie ważne. Wykorzystywać go będą także służby ratownicze i zarządzania kryzysowego, leśnictwo, kierowcy i turyści.

 Szczególnie wiele obiecuje sobie po systemie krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Dzięki nadajnikowi GPS zamontowanemu w karetce pogotowia możliwe będzie nie tylko dokładne ustalenie pozycji karetki, ale także - w przyszłości - zdalny odczyt urządzeń medycznych zamontowanych w karetce.

 Projekt systemu pozycjonowania precyzyjnego o przeznaczeniu ogólnogospodarczym dla województwa małopolskiego, kosztujący ponad 1,6 mln zł, w 75 proc. sfinansowany został z unijnych środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR). Wkład województwa małopolskiego wynosił pozostałe 25 proc.

 Jest to pierwszy w kraju tego rodzaju system. Podobny powstaje w województwie śląskim.

 Bezpłatne kody dostępu do systemu precyzyjnego pozycjonowania będzie można uzyskać po zarejestrowaniu się poprzez stronę internetową: www.wrotamalopolski.pl lub na powstającej stronie: www.gps.malopolska.pl.  HP

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera