Podróż w czasie: trias - geoportret epoki

<p><strong>250 mln lat temu przyroda Ziemi była zupełnie inna niż dziś. Jej wygląd przybliża wystawa geologiczna, otwarta w Kielcach w piątek 15 września w ramach Festiwalu Nauki.</strong> &quot;Skały i skamieniałości z odciśniętymi śladami pradawnych organizmów roślinnych i zwierzęcych, prezentowane w oddziale świętokrzyskim Państwowego Instytutu Geologicznego, pochodzą m.in. z triasu, czyli pierwszego okresu ery mezozoicznej, od ok. 250 do 65 mln lat temu&quot; &#8211; informuje geolog Jolanta Studencka, kustosz wystawy. </p>

Liczne okazy z Gór Świętokrzyskich, zgromadzone na kieleckiej wystawie pozwalają sądzić, że w triasie dominowały rośliny występujące już wcześniej -  drzewiaste paprocie, widłakowe, skrzypowe. "Obok nich rozwijały się rośliny nagozalążkowe - szpilkowe, miłorząbowate, a od górnego triasu sagowce i benetyty" – mówi Studencka.

Wśród fauny morskiej licznie występowały małże, ślimaki i ramienionogi. Masowo rozwijały się amonity o wyraźnej rzeźbie i urozmaiconej linii przegrodowej. Na lądach dominowały płazy i gady,  pojawiały się też gady przystosowane do życia w wodzie, m.in. żółwie.

W okresie triasu uformowały się dwa typy rzek - roztokowe i meandrujące. Rzeki roztokowe, typowe dla obszarów górskich,  tworzyły wiele rozdzielających się i ponownie łączących, mniejszych i większych koryt, między którymi występowały liczne mielizny i wyspy – łachy śródlądowe. Z kolei rzeki meandrujące były pospolite na nizinach; transportowały piasek i drobniejsze frakcje osadów, a także żwir z obszarów źródłowych.

Utwory zaliczone przez naukowców do triasu zostały najpierw poznane na terenie Niemiec. Charakterystyczna trójdzielność (gr. trias) osadów była przyczyną nadania tej nazwy całemu okresowi.  MCH

PAP - Nauka w Polsce

reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera