67. rocznica bohaterskiej obrony Węgierskiej Górki

<p>Mieszkańcy, młodzież i kombatanci uczcili w piątek 1 września pamięć polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku bohatersko bronili się w okolicach Węgierskiej Górki (Śląskie) w Beskidach przed przeważającymi siłami niemieckimi.</p>

Przed bunkrem "Wędrowiec", który stanowił element polskich umocnień, odprawiona została msza święta. Odbył się także apel poległych.

Węgierska Górka zasłynęła z bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 roku. Przez trzy dni, od 1 do 3 września, 70-osobowa I Kompania Forteczna "Węgierska Górka" pod dowództwem kapitana Tadeusza Semika stawiała opór nacierającym od południa przeważającym siłom niemieckim z 7. Bawarskiej Dywizji Piechoty generała Otta. Polacy rozlokowani byli w czterech bunkrach. W trakcie walk zginęło 11 polskich żołnierzy i około 200 Niemców.

1 września przed Ścianą Straceń na terenie byłego KL Auschwitz, gdzie podczas wojny Niemcy rozstrzelali co najmniej kilka tysięcy osób, znicze tradycyjnie zapalali oświęcimianie i turyści.  SZF

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera