Odkryto najstarsze skały na Ziemi

Na terenie Kanady odkryto formację skalną, którą naukowcy datują
na 4,28 miliarda lat. Oznacza to, że są to najstarsze dostępne
naukowcom ziemskie skały. Artykuł na temat odkrycia ukazał się w
najnowszym wydaniu tygodnika "Science".

Skały pochodzą z formacji Nuvvuagittuq z okolic zatoki Hudsona. Ich datowanie było możliwe dzięki zawartości w nich izotopów metali neodymu i samaru. Dzięki analizie skał będzie można lepiej poznać początki ewolucji Ziemi.

Próbki skał zbadane zostały przez Jonathana O\\'Neila z McGill University i Richarda Carlsona z Carnegie Institution\\'s Department of Terrestrial Magnetism w Kanadzie. Zdaniem naukowców, przedział wiekowy skał to 3.8-4.28 miliardów lat.

"Znaleziono co prawda niedawno starsze próbki w Australii. Były to pojedyncze mineralne ziarenka cyrkonów, datowane na 4.36 miliardów lat. Jednak myśmy odkryli całe skały" - wyjaśnia Carlson.

Jak dodaje, Ziemia liczy sobie 4.6 miliarda lat. Pozostałości wczesnej skorupy ziemskiej są bardzo rzadkie. Większość z nich została zniszczona i przetworzona we wnętrzu Ziemi.

W czerwcowym numerze "Earth and Planetary Science Letters" zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych opublikował wyniki badań minerału cyrkonu znalezionego w Australii. Datowane na 4,36 miliarda lat minerały pozwoliły stwierdzić, że już wtedy na naszej planecie istniały kontynenty. KRX

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera