Na terenie Kanady odkryto formację skalną, którą naukowcy datują
na 4,28 miliarda lat. Oznacza to, że są to najstarsze dostępne
naukowcom ziemskie skały. Artykuł na temat odkrycia ukazał się w
najnowszym wydaniu tygodnika "Science".
Próbki skał zbadane zostały przez Jonathana O\\'Neila z McGill University i Richarda Carlsona z Carnegie Institution\\'s Department of Terrestrial Magnetism w Kanadzie. Zdaniem naukowców, przedział wiekowy skał to 3.8-4.28 miliardów lat.
"Znaleziono co prawda niedawno starsze próbki w Australii. Były to pojedyncze mineralne ziarenka cyrkonów, datowane na 4.36 miliardów lat. Jednak myśmy odkryli całe skały" - wyjaśnia Carlson.
Jak dodaje, Ziemia liczy sobie 4.6 miliarda lat. Pozostałości wczesnej skorupy ziemskiej są bardzo rzadkie. Większość z nich została zniszczona i przetworzona we wnętrzu Ziemi.
W czerwcowym numerze "Earth and Planetary Science Letters" zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych opublikował wyniki badań minerału cyrkonu znalezionego w Australii. Datowane na 4,36 miliarda lat minerały pozwoliły stwierdzić, że już wtedy na naszej planecie istniały kontynenty. KRX
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.