Pionierska operacja rekonstrukcji języka w Gliwicach

chirurdzy.110.jpg
chirurdzy.110.jpg

<p><strong>Pierwszą w Polsce rekonstrukcję języka, z odtworzeniem ruchomości i czucia tego organu, przeprowadzono w poniedziałek 21 sierpnia w </strong><a href="http://www.io.gliwice.pl/"><strong>Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach</strong></a><strong>.</strong> Stan pacjenta, 23-letniego Dominika, jest dobry - informują we wtorek lekarze, którzy przeprowadzili zabieg. Pacjent miał nowotwór języka. Przed operacją bardzo cierpiał, mówił z trudem. Lekarze musieli usunąć cały język wraz z nasadą, dno jamy ustnej i węzły chłonne. </p>

 Materiał do rekonstrukcji pobrano z uda pacjenta.

Podczas kilkugodzinnego zabiegu lekarze najpierw usunęli zaatakowane przez nowotwór organy, potem w badaniach histopatologicznych sprawdzili, czy nie pozostawili żadnych komórek nowotworowych, a następnie z uda pacjenta pobrali płat tkanki - skóry, tkanki tłuszczowej, mięśni z nerwami i naczyniami krwionośnymi - który po odpowiednim wymodelowaniu zastąpił jego język. Podczas zabiegu używali nici i igieł tak cienkich, że niewidocznych gołym okiem.

"Ten chory nie mógłby żyć bez rekonstrukcji, ponieważ ubytki byłyby za duże i nie mógłby korzystać z kluczowych dla życia funkcji" - mówi Adam Maciejewski z zespołu chirurgów rekonstrukcyjnych.

Rekonstrukcja języka należy do najtrudniejszych operacji tego typu. Pełni on bardzo ważne funkcje - odpowiada za mówienie i połykanie. Natychmiastowa rekonstrukcja usuniętych organów była w przypadku pana Dominika konieczna dla przeżycia, w przeciwnym razie ubytki byłyby zbyt rozległe i nie mógłby normalnie funkcjonować.  
"Nowy język żyje, jest dobrze ukrwiony. O tym, że stan pacjenta jest dobry świadczy też fakt, że opuścił już oddział intensywnej opieki medycznej i leży na sali ogólnej" - informuje kierownik Kliniki Onkologii Stanisław Półtorak.

W zabiegu uczestniczył prof. Ron Yu z Centrum Raka im. Andersona w Houston w Stanach Zjednoczonych, jeden z najwybitniejszych chirurgów rekonstrukcyjnych na świecie. Gości on w Gliwicach na trwającym właśnie dwudniowym sympozjum, poświęconym postępom w skojarzonym leczeniu nowotworów.

Chorego czeka jeszcze radioterapia - aby zwiększyć szanse na całkowite wyleczenie, a potem rehabilitacja, również z logopedą. Będzie mógł poruszać językiem, będzie też odczuwał nim ból czy zmiany temperatury, choć nie da się przywrócić funkcji smaku. Jak podkreślają lekarze, zdolności dostosowawcze ludzkich tkanek są tak duże, że skóra z uda z czasem zmieni się w śluzówkę.

Mama Dominika, Anna, jest wciąż poruszona, choć od operacji minęła już doba. "Cieszę się, że tutaj trafił, ma świetną opiekę. W innych ośrodkach powiedzieli, że się tego nie podejmą. Operację jeszcze przyśpieszono, kiedy okazało się, że będzie mógł w niej uczestniczyć profesor ze Stanów Zjednoczonych" - mówi.

Jak zaznacza prof. Yu, rekonstrukcja języka należy do najtrudniejszych operacji tego typu. "W porównaniu z tym zabiegiem rekonstrukcja piersi to rzecz bardzo prosta. rekonstrukcji języka przynajmniej połowa pacjentów może jeść normalnie, mogą też dość dobrze mówić, na tyle dobrze, by rozumieli ich obcy ludzie, nie tylko rodzina" - mówi.

To już kolejna pionierska operacja, przeprowadzona w gliwickim Instytucie Onkologii. W lipcu 21-letniemu pacjentowi zrekonstruowano kość udową zniszczoną przez nowotwór. Była to pierwsza w Europie i jedna z niewielu na świecie operacji tego typu. Mężczyzna chorował na złośliwego mięsaka kości udowej, który naciekał otaczające mięśnie. Zgodnie z obowiązującymi standardami terapeutycznymi groziła mu amputacja całej kończyny.

Dzięki operacji, pacjent zachował nogę; obecnie pomyślnie przechodzi rehabilitację. Do rekonstrukcji wykorzystano kość strzałki z drugiej nogi, zastosowano też płytę tytanową, stabilizującą zrekonstruowane udo.

Od listopada 2001 roku w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeprowadzono ponad 300 operacji rekonstrukcji elementów głowy i szyi oraz ponad 50 rekonstrukcji piersi. LUN

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera