Raj żołny pod Przemyślem

zolna_.90.jpg
zolna_.90.jpg

<p><strong>W Buszkowicach k. Przemyśla, na skarpie przy nieczynnej cegielni, powstaje rezerwat żołny, najbarwniejszego ptaka w Polsce,</strong> objętego ścisłą ochroną gatunkową. Gniazduje tam największa kolonia żołny w naszym kraju. W Buszkowicach ornitolodzy naliczyli w tym roku aż 11 par. To rekord zważywszy, że - według szacunków - w całej Polsce występuje obecnie&nbsp;tylko 30-35 par. </p>

W okolicach Buszkowic są jeszcze dwie pary, gniazdujące na prywatnych posesjach.

"Żołny to najładniejsze ptaki w Polsce. Są niezwykle kolorowe, dlatego z łatwością rozpozna je każdy amator. Pięknym upierzeniem wyróżniają się w ptasim świecie" - mówi prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego Przemysław Kunysz.

Utworzenie rezerwatu to wspólna inicjatywa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu i wojewódzkiego podkarpackiego konserwatora przyrody. Jest już wstępna dokumentacja rezerwatu, a o jego formalnym utworzeniu zdecyduje wojewoda podkarpacki. Zdaniem pomysłodawców, już na wiosnę przyszłego roku żołny będą miały bezpieczne, prawnie chronione miejsce gniazdowania.

Gniazda żołny to długa, wygrzebana nora w urwisku. Z tego powodu
buszkowicka skarpa to wręcz idealny teren dla tych ptaków. Oprócz żołn, zamieszkują go także jaskółki brzegówki, wilgi, dudki i pokrzewki jarzębate. W okolicy pojawia się też orlik krzykliwy.

Rezerwat w Buczkowicach byłby drugim w Polsce. Pierwszy istnieje w pobliskich Siedliskach, na tzw. Skarpie Jaksmanickiej. Od pewnego czasu jest jednak niezamieszkały przez te ptaki. "Żołna lubi zmieniać miejsca zasiedlania, opuszczając je na jakiś czas, ale przeważnie tam powraca" - tłumaczy Kunysz.

Żołna to ptak wędrowny, zamieszkujący południową Europę i  południową Azję. Lokalnie występuje też w Afryce - zimuje na południe od Sahary. W Polsce gnieździ się głównie w południowo-wschodniej części kraju. MSZ

PAP - Nauka w Polsce
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera