Wpływ turystów na szatę naciekową w Jaskini Raj

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.jaskiniaraj.pl
Zdjęcie pochodzi ze strony: www.jaskiniaraj.pl

<strong>Nie ma na razie konieczności większego ograniczenia liczby turystów odwiedzających Jaskinię Raj - wynika z badań prowadzonych przez naukowców. Rocznie jaskinię zwiedza 100 tys. turystów. Ruch jest ograniczony - co kwadrans do jaskini wchodzi 15 osób</strong>. Wykład dla kieleckich gimnazjalistów na temat wpływu turystyki na szatę naciekową wygłosił, w w sali przy jaskini, prof. Marek Jóźwiak z Samodzielnego Zakładu Ochrony i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Jak tłumaczył profesor, każdy z odwiedzających "wnosi" do jaskini dwutlenek węgla, który wydycha oraz ciepło. Najwięcej turystów przyjeżdża do jaskini w maju i w czerwcu, wówczas nagrzani słońcem ludzie dostarczają do jaskini jeszcze więcej ciepła, niż w zimne dni.

W naszych warunkach klimatycznych wzrost temperatury oznacza zmniejszenie wilgotności. Naukowcy przypuszczają, że w jaskini spadek wilgotności może spowodować ustanie narastania szaty naciekowej.

Po kilku latach z niskimi opadami, gdy prasa donosiła o "wysychaniu" Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach, zaczęto zraszać górotwór rozpylając sztuczny deszcz nad podkielecką jaskinią. Zdaniem Jóźwiaka jest to konieczne, ale złe rozwiązanie, gdyż utylizowana woda wodociągowa różni się od występującej w jaskini i opadowej m.in. pH, związkami chemicznymi, temperaturą. Lepsze byłoby korzystanie z wody ze studni wykopanej w pobliżu jaskini.

Na środowisko jaskini wpływ ma oświetlenie. Stosowane do 1998 roku zwykłe żarówki dostarczały do jaskini 22 kilowaty energii. Powstały przez to dogodne warunki dla rozwoju glonów i nacieki się zazieleniły. Dzięki zastosowaniu żarówek halogenowych i oświetlenia światłowodowego w tej chwili jest to tylko 1,5 kilowata energii.

Profesor podkreślił, że Raj nie ma dobrej izolacji, więc temperatura w jaskini zależy od tej na zewnątrz. Na razie temperatury nie zagrażają szacie naciekowej, ale wymaga ona stałej obserwacji na wypadek zachwiania w środowisku związanego z ociepleniem klimatu. Według niego ocieplenie klimatu dla jaskini będzie miało znaczenie negatywne.

Jaskinia oraz leśny obszar wokół niej są stale monitorowane. Naukowcy utworzyli tam w 1993 roku Stację Geoekologiczną Malik, w której realizowane są badania wpływu przemysłu i turystyki na przyrodę rezerwatu Jaskinia Raj.

Badania obejmują m.in. meteorologię, chemizm opadów atmosferycznych i chemizm opadu organicznego, mikroklimat w Jaskini Raj (temperatura, wilgotność względna powietrza, w 10 punktach pomiarowych, zawartość CO2), właściwości fizyko-chemiczne i chemiczne wód przenikających do jaskini, wielkość i intensywność ruchu turystycznego.

W samej jaskini zainstalowano czujniki temperatury, wilgotności i zawartości dwutlenku węgla. Z prowadzonych od 2001 roku badań dwutlenku węgla w poszczególnych częściach jaskini wynika, że tam, gdzie jest go najwięcej, tam największa jest aktywność szaty naciekowej.

Gimnazjaliści zwiedzili jaskinię i Stację Geoekologiczną.

Wykład odbył się w ramach IX Kieleckiego Festiwalu Nauki, który trwa od 15 do 30 września. Zaplanowano ponad 200 imprez, które odbywają się nie tylko w Kielcach, lecz w całym regionie.

Jaskinia Raj uchodzi za jedną z najpiękniejszych w Polsce, wyróżnia się bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Została odkryta w latach 1963-1964. Ze względu na bogatą szatę naciekową, walory naukowe i dydaktyczne objęta jest ochroną jako rezerwat przyrody; jest też chronionym stanowiskiem archeologicznym. Otwarcie jaskini dla ruchu turystycznego nastąpiło w 1972 roku.

Według inwentaryzacji przeprowadzonej przez naukowców i studentów UJK w całej jaskini znajduje się 47 tys. 518 różnych form naciekowych, w tym 47 tys. 173 stalaktyty (sople naciekowe). Średnie zagęszczenie stalaktytów w całej jaskini to 82,5 na metr kwadratowy, a w szczególnie bogatej w te formy Sali Stalaktytowej na metr kwadratowy przypada średnio 217 stalaktytów. AGN

PAP - Nauka w Polsce

kap/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: wilki wolą dzikie kopytne od bydła i koni

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera