WHO: Słońce przyczyną śmierci 60 tys. osób rocznie

<p>Blisko 60 tys. osób umiera rocznie na schorzenia związane z nadmiernym wystawianiem się na słońce, głównie na raka skóry - podała w czwartek stacja CNN, powołując się na najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).</p>

48 tys. ludzi umiera na złośliwe czerniaki, a pozostałe 12 tys. na inne rodzaje raka. Około 90 proc. tych chorób jest spowodowana promieniowaniem ultrafioletowym pochodzącym ze słońca.

Promieniowanie słoneczne jest również przyczyną oparzeń, opryszczek oraz przyspieszonego starzenia skóry. Jednak słońce może szkodzić również oczom, powodując m.in. zaćmę i skrzydlika - podaje raport WHO, który po raz pierwszy zestawia wszystkie skutki nadmiernego opalania się.

"Potrzebujemy trochę słońca, ale nadmierna ekspozycja na nie, może być niebezpieczna, a nawet śmiertelna. Na szczęście większości schorzeń spowodowanych promieniowaniem UV można uniknąć stosując bardzo proste metody" - pocieszają eksperci WHO.

Promieniowanie UV jest niezbędne ludzkiemu organizmowi do produkcji witaminy D, która zapobiega krzywicy, osteoporozie i osteomalacji (rozmiękaniu kości).

Raport WHO zaleca pozostawanie w cieniu, używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym oraz unikania solariów. "Kremów do opalania nie powinno się używać wtedy, gdy chcemy dłużej przebywać na słońcu, ale wtedy gdy nie możemy słońca uniknąć" - radzą autorzy.

Śnieg, piasek i piana morska odbijają promieniowanie ultrafioletowe, które coraz obficiej przenika przez uszkodzoną warstwę ozonową. Ilość promieniowania zależy m.in. od szerokości geograficznej, pory dnia oraz zachmurzenia.

Oceniając zagrożenie spowodowane promieniami UV trzeba również brać pod uwagę kolor skóry - jasna karnacja jest bardziej narażona na różne schorzenia. GS

PAP - Nauka w Polsce

mpa

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera