<p>Około 300 ton aluminiowych puszek zamierza zebrać z nadbałtyckich plaż <a href="http://www.recal.org.pl/">fundacja Recal</a> podczas wakacyjnej siódmej już kampanii ekologicznej "Czyste plaże" - informuje członek fundacji, Andrzej Łobocki.</p>
Władysławowo, Gdynia, Świnoujście, Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal,
Kołobrzeg, Łeba. Przyłączyły się także Słowiński Park Narodowy,
Woliński Park Narodowy i Nadmorski Park Krajobrazowy. Samorządy i
parki tworzą nieformalną Koalicję Czystych Plaż.
"Celem kampanii jest wyrobienie nawyku segregacji odpadów, promocja odzysku i recyklingu puszek aluminiowych lub innych surowców wtórnych i oczywiście poprawa czystości plaż na wybrzeżu" - podkreśla Łobocki.
Podobnie jak w latach ubiegłych, przez okres wakacji członkowie fundacji zorganizują warsztaty edukacyjne dla dzieci z prawie 150 kolonii i obozów, na których przedstawiać będą zasady selektywnej zbiórki odpadów. Uzupełnieniem zajęć będzie zbiórka pustych puszek po napojach na plażach. Zebrany surowiec trafi do punktów skupu.
Fundacja Recal przygotowała również plakaty i kartki pocztowe promujące kampanię. Trafią one m.in. na kempingi, do sklepów i barów, na słupy ogłoszeniowe we wszystkich gminach uczestniczących w akcji. W punktach skupu będą też rozdawane specjalne worki na puszki i magnesy służące do odróżniania przedmiotów aluminiowych od stalowych.
Podobne akcje Recal organizuje także na Mazurach, w Sudetach, Beskidach i Bieszczadach.
Jak zaznacza Łobocki, fundacja ma obietnicę dofinansowania kampanii z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Liczymy na ok. 50 tys. zł" - mówi Łobocki.
Fundacja Recal została powołana w 1995 roku przez producenta puszek aluminiowych, firmę Continental Can Polska (aktualnie Ball Packaging Europe Radomsko) oraz światowe koncerny aluminiowe. Obecnie jest wspierana dodatkowo przez European Aluminium
Association. EPR
PAP - Nauka w Polsce
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.