Rozpoczął się obóz w szkole pisania ikon w Bielsku Podlaskim

<p>Dwadzieścia osób z całej Polski bierze udział w obozie ikonograficznym w jedynym w Polsce studium pisania ikon w Bielsku Podlaskim (woj. podlaskie) &#8211; mówi&nbsp;dyrektor studium ksiądz Leoncjusz Tofiluk.</p>

Do 14 lipca uczestnicy obozu pracować będą nad swoimi ikonami, wysłuchają też wykładów o teorii pisania ikon i wezmą udział w modlitwach. Większość czasu spędzają jednak na zajęciach praktycznych.

Uczestnicy obozu mają od 16 do 50 lat, nie są związani ze szkołami artystycznymi. Część z nich była na obozie przed rokiem. Pochodzą z różnych miast, m.in.: Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Kielc, Gorzowa, Przemyśla, Ostrołęki. Większość z nich to katolicy, mniej jest prawosławnych – poinformował ks. Tofiluk.

"Poszukują jakiegoś wtajemniczenia w inny świat niż ten, który ich otacza” – dodał pytany o powody, dla których uczestnicy obozu chcą się uczyć sztuki pisania ikon. Dodał, że obóz w szkole pisania ikon ma swoją specyficzną duchową atmosferę, która powoduje, że niektórzy pracują nad obrazami tylko tutaj.

Sztuka pisania ikon wymaga bowiem oprócz zdolności artystycznych także odpowiedniego skupienia, jak również czasu. Obozowe dni nie wystarczą, żeby skończyć pisać ikonę. Tworzenie ikon, określane mianem pisania, a nie malowania, jest według teologii wschodniej modlitwą, a ikona odzwierciedleniem Boga, przedstawieniem świętej rzeczywistości. Pisze się ją na drewnianej desce według ścisłych kanonów.

Policealne Studium Ikonograficzne powstało w 1995 roku przy prawosławnej parafii Michała Archanioła w Bielsku Podlaskim. Nauka w studium trwa 4 lata. Zajęcia obejmują poznawanie technik malowania, pozłacania, konserwacji ikon, ale też udział w nabożeństwach, studia nad Pismem Świętym, naukę języków greckiego i starocerkiewnosłowiańskiego. Po ukończeniu szkoły otrzymuje się tytuł technika plastyka ze specjalnością ikonograficzną.KOW

PAP - Nauka w Polsce

krx

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera