Nowoczesny sprzęt do radioterapii w łódzkim szpitalu

<p>Symulator radioterapeutyczny i akcelerator - nowoczesne aparaty do naświetlania nowotworów - uruchomiono we wtorek 27 czerwca na oddziale radioterapii w Ośrodku Onkologicznym szpitala im. Kopernika w Łodzi.</p>

Jak informuje rzeczniczka szpitala, Adriana Sikora, są to urządzenia najnowszej generacji, które umożliwiają bardzo precyzyjne naświetlanie nowotworu. Aparatura kosztowała w sumie 9,5 mln złotych.

"Aparaty najnowszej generacji pozwalają tak precyzyjnie +wyrzeźbić+ przestrzeń promieniowania, że skupiają promienie wyłącznie w obszarze guza i oszczędzają zdrowe tkanki. W wielu przypadkach zastępują zabiegi operacyjne. To szczególnie istotne przy nowotworach mózgu" - wyjaśnia Sikora.

Szpital im. M. Kopernika wzbogacił się o symulator radioterapeutyczny, który służy do precyzyjnego planowania przestrzeni naświetlania oraz akcelerator (przyspieszacz) Clinac 2300, wszechstronny aparat pozwalający na naświetlanie promieniami o małej, średniej i dużej przenikliwości.

Symulator kosztował 2,4 mln zł, a akcelerator 7,1 mln zł. Dotację na zakup sprzętu szpital otrzymał od ministerstwa zdrowia.

Oddział Radioterapii Szpitala im. M. Kopernika od dwóch lat dysponuje jednym akceleratorem. Dziennie wykonuje się nim ok. 200 naświetlań. Drugi aparat  skróci czas oczekiwania pacjentów na radioterapię.

"Przy użyciu drugiego akceleratora będzie można wykonać dodatkowych 35 naświetlań dziennie, przy obecnym stanie zatrudnienia. Nie będzie też przestojów w harmonogramie naświetlań w sytuacji, kiedy jeden z aparatów będzie wymagał konserwacji lub naprawy" - podkreśla rzeczniczka.

PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański
reo


 

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera