<p>19 doktorów odebrało w środę 21 czerwca w Warszawie dyplomy stypendystów zagranicznych <a href="http://www.fnp.org.pl/">Fundacji na rzecz Nauki Polskiej</a> (FNP). Każdy z nich wyjedzie na roczny lub półroczny staż na zagranicznej, wybranej przez siebie uczelni. Umożliwiający to <strong>program Kolumb</strong> jest realizowany od 1995 roku jako program stypendialny dla młodych, zdolnych doktorów.</p>
FNP co roku przyznaje kilkanaście stypendiów, umożliwiających odbycie półrocznych lub rocznych staży w najlepszych światowych ośrodkach badawczych.
Warunkiem udziału w programie stypendialnym jest ponadprzeciętny dorobek naukowy i przedstawienie programu badań, jaki dana osoba chciałaby realizować za granicą. Średnia wysokość stypendium odpowiada wysokości stypendiów podoktorskich przyznawanych osobom o podobnych kwalifikacjach w wybranym przez stypendystę ośrodku.
W rozstrzygniętym po raz 17. konkursie, fundacja przyznała 19 stypendiów. Laureatów wyłoniono spośród 96 kandydatów. Wyjadą na staże naukowe do instytutów i uczelni m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. W gronie naukowców przeważają przedstawiciele nauk przyrodniczych i medycznych, są też chemicy, ekonomiści, matematycy, technicy, geolog, historyk i filozof.
Biolog z PAN, dr Ewelina Knapska, jedzie na roczny staż na University of Michigan w Ann Arbor (USA). Będzie tam badać fragment mózgu - ciało migdałowate. "Jego funkcja jest zaburzona w różnych chorobach" - tłumaczy Knapska. "Lepsze poznanie jego działania może się przyczynić do postępu w leczeniu takich chorób, jak depresja lub schizofrenia".
Fizyk z Politechniki Warszawskiej, dr Piotr Lesiak, będzie badał na Kent State University (USA) właściwości polimerów, związane z załamaniem światła. Jak wyjaśnia, efekty jego pracy mogą prowadzić do poprawy jakości soczewek, np. stosowanych w okularach lub mikroskopach. "Przyszłe wyniki takich badań mogą też ułatwić obserwację wirusów o wielkości mniejszej niż długość fali" - dodaje.
Wręczono także jedno stypendium finansowane z przekazanych FNP środków funduszu Maria Skłodowska-Curie Joint Fund II". Trafiło ono w ręce dr Piotra Zarzyckiego z Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie, który pojedzie na roczny staż na Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (USA).
Dr Ewa Kocój odebrała stypendium im. Artura Rojszczaka (w tym roku - 5 tys. zł), przyznawane przez Klub Stypendystów Zagranicznych FNP młodym doktorom wyróżniającym się osobowością, humanizmem, pasją naukową oraz dorobkiem badawczym.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.