Zakaz palenia na przystankach i placach zabaw dla dzieci w stolicy

W czwartek wszedł w życie zakaz palenia tytoniu na przystankach
autobusowych i tramwajowych w Warszawie. Zakaz obowiązuje na tych
przystankach komunikacji miejskiej, na których są wiaty.

Zakaz ten od czwartku obowiązuje także na miejskich placach zabaw dla dzieci.

Rzecznik prasowa warszawskiej Straży Miejskiej Agnieszka Dębińska- Kubicka powiedziała, że przez pierwsze dwa tygodnie obowiązywania nowego przepisu osoby łamiące zakaz będą jedynie upominane przez strażników miejskich. "Na razie strażnicy starają się pouczać, informować i zawstydzać palących pod przystankowymi wiatami" - dodała.

Dębińska-Kubicka zaznaczyła jednak, że za kilkanaście dni osoby łamiące prawo dotyczące niepalenia na przystankach będą karane mandatem od 20 do nawet 500 zł. "Duża rozpiętość w kwocie ewentualnego mandatu wynika z faktu, iż wykroczenie to nie jest ujęte w taryfikatorze mandatów" - zaznaczyła.

Zdaniem rzeczniczki skuteczność zakazu w dużej mierze zależeć będzie jednak od "kultury osobistej mieszkańców stolicy". "Strażnik miejski nie będzie dyżurował przy każdej wiacie, warszawianie muszą również sami zacząć szanować zdrowie swoje i osób w swym otoczeniu" - zaapelowała.

"Oczywiście jeśli strażnik zauważy osobę łamiącą zakaz, lub zostanie poproszony o pomoc, zawsze będzie interweniował" - zapewniła.

Uchwałę w sprawie zakazu palenia na przystankach wyposażonych w wiaty stołeczni radni przyjęli na początku lipca. Jak wówczas uzasadniano, "uchwała staje w obronie 70 proc. naszego społeczeństwa i jednocześnie przybliża Polskę do standardów i polityki antynikotynowej obowiązującej w większości krajów europejskich".

Podobne przepisy wprowadziły m.in. Białystok, Rzeszów, Poznań, Toruń i Olsztyn. MJA/BNO

PAP - Nauka w Polsce

bsz/tot

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: ESA & NASA/Solar Orbiter/EUI Team, E. Kraaikamp (ROB)

    Solar Orbiter przesłał wyjątkowe zdjęcie Słońca

  • Fot. Adobe Stock

    Nasz mózg wie szybciej od nas, że chcemy coś zrobić

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera